Yunanistan, Suriyeliler gelmesin diye Meriç Nehri sınırına çelik çit inşaa ediyor!

Yunanistan, Türkiye'den gelen Suriyelileri engellemek için Meriç nehri kıyısına 40 kilometrelik çelik çit inşaatına başladı.

Yunanistan, Suriyeliler gelmesin diye Meriç Nehri sınırına çelik çit inşaa ediyor!
11 Haziran 2021 - 12:16 - Güncelleme: 11 Haziran 2021 - 12:22
Yunanistan, Türkiye'den gelen kontrolsüz sığınmacıların kendi sınırlarında fazlalaşmasını engellemek için pilot bölge olarak belirlediği Meriç Nehri kıyısına yaklaşık 40 kilometrelik çelik çit inşaatına başladı.

Meriç Nehri sınırı boyunca önlemleri artıracak olan Yunan Devleti kameralar, radarlar ve ses topu olarak da bilinen uzun menzilli akustik cihazlar yerleştireceğini duyurmuştu. Yunan sınır polisi, Meriç Nehri üzerinden Türkiye'den Yunanistan’a geçen Suriyelileri engellemek için yeni bir adım attı.

Yunanistan’ın, sınırda tutacağı ses topu olarak bilinen akustik cihazlarına körlük ve sağırlık gibi kalıcı hasar bırakacak potansiyelde olması sebebiyle birçok ülkeden tepki gelmişti. Tüm tepkilere rağmen sığınmacı politikasında dikkat çekici adımlar atan Yunanistan şimdi de Türkiye'deki sığınmacıların gelmesini engellemek için sınırına 40 kilometrelik çit inşa etmeyi planladı. 

Yunanistan sınıra inşa edeceği çitle Türkiye ile sınırına fiziksel ve yeni deneysel dijital bariyerler kurmuş olacak. Koronavirüs salgınının durağan olduğu aylarda test edilen sistem ile iki ülke arasındaki 200 kilometrelik sınırdan Avrupa Birliği'ne yasa dışı yollardan sığınmacı girişinin engellenmesi hedefleniyor.

YORUMLAR

  • 0 Yorum