YSK'dan flaş karar: 4 ilde milletvekili sayısı değişti!

Yüksek Seçim Kurulu aldığı kararla son nüfus sayımına göre illerin çıkarabileceği milletvekili sayısını yeniden düzenledi. Karar resmi gazetede yayınlandı. İşte il il milletvekili sayıları...

YSK'dan flaş karar: 4 ilde milletvekili sayısı değişti!
27 Mart 2021 - 09:50

Yüksek Seçim Kurulu (YSK),Resmi Gazete’de yayımlanan karar ile bazı illerin milletvekili çıkarma sayılarında değişikliğe gitti. İstanbul ile Bayburt illerinin milletvekili sayısı azalırken, Mersin ve Tunceli’nin ise milletvekili sayısı arttı. Nüfus sayımı sonuçlarının açıklanmasından sonra yasaya göre 6 ay süresi olan YSK'nın 10 gün içinde karar alması erken seçim ihtimalini akıllara getirdi.

İSTANBUL AZALDI, MERSİN VE TUNCELİ ARTTI 
YSK kararına göre; geçen yıla göre nüfusu 56 bin 725 kişi azalan İstanbul’un milletvekili sayısı 98’den 97’ye düşürüldü. Milletvekili sayısı azalan diğer bir il ise Bayburt oldu. Bayburt’un milletvekili sayısı da 2’den 1’e düştü.

Mersin’in milletvekili sayısı 12’den 13’e, Tunceli’nin milletvekili sayısı ise 1’den 2’ye yükseldi.

Ankara, İzmir, Bursa gibi illerin milletvekili sayısında ise değişim olmadı. Milletvekili seçiminde İstanbul 97, Ankara 36, İzmir 28, Bursa 20, Antalya 17, Adana 15 ve Konya 15 milletvekili çıkarabilecek.

İşte il il milletvekili sayısı:


MİLLETVEKİLİ SAYISI NASIL HESAPLANIYOR?
Milletvekillerinin seçim çevrelerine dağılımı yapılırken; toplam milletvekili sayısından yani 600’den, önce 81 ile birer milletvekili tahsis ediliyor.

Son genel nüfus sayımı ile belli olan Türkiye nüfusu, kalan milletvekili sayısına yani 519’a bölünmek suretiyle bir sayı elde ediliyor.

İl nüfusunun bu sayıya bölünmesi ile her ilin ayrıca çıkaracağı milletvekili sayısı tespit edilmiş oluyor.


YORUMLAR

  • 0 Yorum