YouTube'de bir devrin sonu: Dislike sayıları gözükmeyecek

YouTube sürpriz bir karara imza attı. Şirket, videolardaki 'dislike' yani 'beğenmeme' sayısını gizli hale getireceğini açıkladı

YouTube'de bir devrin sonu: Dislike sayıları gözükmeyecek
11 Kasım 2021 - 15:22

 

YouTube, yaptığı bir duyuruyla platformdaki tüm videoların 'Dislike' yani 'beğenmeme' sayısını gizli hale getirme kararı aldığını duyurdu.

Şirket, beğenmeme sayılarının halka açık olmayacağını, ancak beğenmeme seçeneğinin kaldırılmadığının altını çizdi. Kullanıcılar, videolardaki beğenmeme tuşuna tıklamaya devam edebilecekler. İçerik oluşturucular da isterlerse videolarının performansıyla ilgili diğer analizlerin yanı sıra beğenmeme sayılarını da YouTube Studio'dan takip edebilecekler.

"DENEYİNİ YAPTIK, KÜÇÜK KULLANICILAR DAHA ÇOK ETKİLENİYOR"
Bu değişiklik, YouTube'un bu yılın başlarında gerçekleştirdiği ve amacı, bu tür değişikliklerin beğenmeme saldırılarını ve içerik oluşturucu tacizini azaltıp azaltamayacağını belirlemek olan bir deneyi takiben geldi. Bu deney sırasında YouTube, herkese açık beğenmeme sayılarının içerik oluşturucuların ruh sağlığını etkileyebileceğini ve bu gerçeğin kişilerin videolarına yönelik organize beğenmeme kampanyalarını teşvik edebileceğini açıklamıştı. 

Ayrıca, daha küçük içerik oluşturuculardan ve platforma yeni başlayan kişilerden, beğenmeme saldırıları tarafından haksız yere hedef alındıklarını düşündüklerini duyduğunu aktaran YouTube deneyiyle bunun doğrulunu kanıtladığını, daha küçük kanallara sahip içerik oluşturucuların, daha büyük içerik oluşturuculardan daha fazla beğenmeme saldırılarıyla hedef aldığını anlattı.

Ancak, YouTube, deneyin ayrıntıları veya bu deneyler yoluyla toplanan verileri isteyen TechCrunch sitesiyle bu bilgileri paylaşmayı reddetti. Testlerini "birkaç ay" boyunca yaptıklarını ve değişikliklerin hem kullanıcıları hem de içerik oluşturucuları nasıl etkilediğine dair "etkinin derinlemesine analizini" yaptıklarını söylemekle yetindi.

Şirket, beğenmeme sayısını kaldırmak için, beğenmeme sayısı yerine başparmak aşağı düğmesinin altında "Beğenmeme" kelimesinin göründüğü bir tasarım da dahil olmak üzere farklı tasarımlar denedi. Videonun altındaki etkileşim düğmeleri sırasında daha az yıkıcı bir değişiklik yaratacağı için sonunda karar verilen tasarım da bu oldu.


YORUMLAR

  • 0 Yorum