YouTube'dan yeni karar: Beğeni butonunu değiştirdi

YouTube, Android ve iOS uygulamasını güncelledi. Platform, beğeni butonunu değiştirdi. Artık bir video beğenildiğinde konfeti tarzı renkli animasyon çıkıyor.

YouTube'dan yeni karar: Beğeni butonunu değiştirdi
26 Nisan 2022 - 12:53


Popüler video paylaşım sitesi YouTube, beğeni ve beğenmeme tuşlarıyla ilgili değişikliklerine devam ediyor. Kasım 2021'de 'beğenmeme' sayısını gizleyen YouTube, beğeni butonunu değiştirdi.

Videolara 'emojiyle tepki verme özelliği' getirmek için çalışan YouTube, Android ve iOS uygulaması için güncelleme yayınladı. ShiftDelete'in haberine göre YouTube, güncellemeyle animasyonlu beğen düğmesini kullanıma sundu. 

Eski klasik buton kaldırılırken, artık bir video beğenildiğinde kırmızı / pembe / sarı renklerinin karışımından oluşan konfeti tarzı bir animasyon çıkıyor.

Firma söz konusu yeniliği sadece mobil cihazlarda kullanıma sunarken, www.youtube.com sitesinden ulaşılabilen web sitesinde ise “Beğen” butonunda animasyon çıkmıyor. Ayrıca aynı yenilik “Beğenme” düğmesinde bulunmuyor, bu eskisi gibi sade bir şekilde çalışıyor.

Animasyonlu beğeni butonu yaklaşık bir aydır test aşamasındaydı ve sınırlı sayıda kullanıcı deneyebiliyordu. YouTube’un yanı sıra popüler müzik platformu Spotify’da ve sosyal medya uygulaması Twitter’da aynı özellik var.

Elon Musk tarafından 44 milyar dolara satın alınan Twitter, animasyona ek olarak “tweet düzenle” özelliği üzerinde de çalışıyor.

EMOJİYLE TEPKİ VERME ÖZELLİĞİ
YouTube videolarında beğenmeme butonuna alternatif olarak “Zamanlanmış Tepkiler” özelliği test edilmeye başlandı. Bir videonun belirli bir saniyesine kahkaha, kalp, gülen surat, şaşkınlık ve benzeri emojiler bırakılabilmesini sağlayan yeni özellik geliştirme aşamasında ve yakında kullanıma sunulması bekleniyor.


YORUMLAR

  • 0 Yorum