YÖK Başkanı değişti: Marmara Üniversitesi Rektörü Erol Özvar getirildi! Erol Özvar kimdir?

Yükseköğretim Kurulu'nda (YÖK) başkan değişti. YÖK Başkanı Yekta Saraç’ın, yerine Marmara Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Erol Özvar getirildi.

YÖK Başkanı değişti: Marmara Üniversitesi Rektörü Erol Özvar getirildi! Erol Özvar kimdir?
30 Temmuz 2021 - 12:09 - Güncelleme: 30 Temmuz 2021 - 13:14
Yükseköğretim Kurulu (YÖK) Başkanı Prof. Dr. Yekta Saraç görev süresinin dolmasıyla birlikte yerine atanan isim belli oldu. Resmi Gazete'de yayımlanan karara göre, Saraç'ın yerine Marmara Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Erol Özvar getirildi.

EROL ÖZVAR KİMDİR?
İktisat ve iktisat tarihi profesörü olan Özvar, 1966'da İstanbul doğdu. 1989'da Marmara Üniversitesi İktisat Bölümünde lisans eğitimini tamamlayan Özvar, aynı üniversitede iktisat tarihi alanında yüksek lisans ve doktora yaptı.

Özvar'ın Türkçe ve yabancı dillerde yayınlanmış çalışmaları içinde yer alan "Osmanlı Maliyesinde Malikane Uygulaması" kitabı, Osmanlı Bankası Arşivleri ve Araştırma Merkezince 2005'te kitap dalında en iyi eser ödülünü aldı.

Mehmet Genç ile hazırladığı 2 ciltlik "Osmanlı Maliyesi: Kurumlar ve Bütçeler" adlı eseri 2013'te Uluslararası Halil İnalcık Tarih Ödülü alan Özvar, 2009-2012 arasında Harvard Üniversitesi Orta Doğu Araştırmaları Merkezinde ve araştırma desteği kazandığı Harvard Hukuk Fakültesi İslam Hukuku Araştırmaları Programında ziyaretçi öğretim üyesi olarak çalıştı.

Uluslararası Türkiye'nin Sosyal ve Ekonomik Tarihi Birliğinin idare kurulu üyesi olan Özvar, Uluslararası İktisat Tarihi Kurumu ile Türk Tarih Kurumunda bilim kurulu üyeliği de yaptı.

Evli olan Özvar'ın üç çocuğu var.

7. YÖK BAŞKANI OLDU

Prof. Dr. Erol Özvar:
 30 Temmuz 2021-
Prof. Dr. Yekta Saraç: 11 Kasım 2014 – 30 Temmuz 2021
Prof. Dr. Gökhan ÇETİNSAYA: 12 Aralık 2011 – 06 Kasım 2014.
Prof. Dr. Yusuf Ziya ÖZCAN: 11 Aralık 2007 – 11 Aralık 2011.
Prof. Dr. Kemal GÜRÜZ: 6 Aralık 1995.- 5 Aralık 1999 – 6 Aralık 2003.
Prof. Dr. Mehmet SAĞLAM: 15 Temmuz 1992 – 3 Kasım 1995
Prof. Dr. İhsan DOĞRAMACI: 21 Aralık 1981- 30 Aralık 1987- 31 Aralık 1991 – 9 Temmuz 1992

 
 

YORUMLAR

  • 0 Yorum