Yıllardır ekranlardan uzaktaydı: Türk sinemasının Keloğlan'ı Rüştü Asyalı'nın son hali ortaya çıktı

Yeşilçam'ın unutulmaz filmlerinden Keloğlan'ın başrolü Rüştü Asyalı, yıllardır ekranlardan uzak bir yaşam sürüyor. 2002'den beri hiçbir projede yer almayan Asyalı'nın son hali dikkat çekti.

Yıllardır ekranlardan uzaktaydı: Türk sinemasının Keloğlan'ı Rüştü Asyalı'nın son hali ortaya çıktı
20 Mayıs 2022 - 11:41


Yeşilçam'da canlandırdığı Keloğlan karakteriyle hafızalara kazınan Rüştü Asyalı, uzun süredir gözlerden uzak bir hayat sürüyor.

2002 yılından beri ekranlarda yer almayan Asyalı'nın son halini görenler şaşkınlığını gizleyemedi. Bir zamanların en sevilen karakteri 'Keloğlan'ın son hali ise dikkat çekiyor.

HaberGlobal'de yer alan habere göre Rüştü Asyalı'nın son hali şöyle:


RÜŞTÜ ASYALI KİMDİR?
1947 yılında Elazığ'ın Ağın ilçesinde dünyaya gelen Rüştü Asyalı, mesleğe ilk adımını lise öğrencisiyken Ankara'da Halkevleri Genel Merkezi'nde açılan tiyatro kurslarına katılarak attı.

1963 yılıında Ankara Radyosu Çocuk Saati ekibinde yer alan Asyalı, ''temsil kolu sanatçısı'' olarak mikrofonla tanıştı. Ardından Ankara Devlet Konservatuvarı tiyatro bölümü sınavına girip kazandı.

Asyalı, 1970 yılında mezun olduktan sonra Devlet Tiyatroları sanatçısı olarak Ankara Radyosu Çocuk Saati'nde ''Keloğlan'' oyunları canlandırmaya başladı. Keloğlan dinleyiciler tarafından beğenilince film yapımcılarının önerisiyle sinemayla tanıştı.

1971-1975 yılları arasında çekilen dört "Keloğlan" filmiyle büyük bir üne kavuşan Rüştü Asyalı, ardından "Yaman Delikanlı" ve "Dangalak" adlı filmlerde rol aldı. 1963 yılından bu yana televizyon dizileri, tiyatro oyunları ve sanat, kültür programlarıyla radyo ve televizyonda çeşitli projelere büyük katkılarda bulundu.

Sanatçı Birliği genel sekreterliği, Devlet Tiyatroları Yönetim Kurulu üyeliği, Devlet Tiyatroları Vakfı başkanlığı ve Devlet Tiyatrosu Sanatçıları Derneği genel başkanlığı görevlerini, ayrıca Seslendirme Sanatçıları Birliği genel başkanlığı ve Sanat Kurumu yönetim kurulu üyeliğini sürdürdü.

Son olarak, Rüştü Asyalı 2002 yılında yayınlanan 'Ben Bir İnsan' filminde rol aldı.


loading...

YORUMLAR

  • 0 Yorum