Yıllar önce atılan SpaceX roketi kontrolden çıktı, Ay ile çarpışacak

Space X'in 7 yıl önce fırlattığı roketin kontrolden çıktığı belirtildi. Roketin Ay'a doğru yöneldiği ve çarpışma rotasında olduğu ifade edildi.

Yıllar önce atılan SpaceX roketi kontrolden çıktı, Ay ile çarpışacak
26 Ocak 2022 - 10:29


Derin Uzay İklim Gözlemevi’ni kurmak için Florida’dan Şubat 2015’te fırlatılan Falcon 9, roketinin kontrolden çıktığı belirtildi. Uzmanlar, Space X roketinin Ay ile çarpışma rotasında olduğunu bildirdi.

Meteorolog Eric Berger, Ars Technica’daki yakın tarihli bir yazısında, Dünya atmosferine geri dönmek için yeterli yakıta sahip olmadığını, aynı zamanda Dünya-Ay sisteminin çekiminden kaçmak için enerjiden yoksun olduğunu belirtti. Berger, “Yani Şubat 2015’ten bu yana biraz kaotik bir yörünge izliyor” dedi.

Uzay gözlemcileri, roketin (yaklaşık dört metrik ton uzay çöpü de denilebilir) birkaç hafta içinde yaklaşık 2,58 km/s hızla Ay ile kesişeceğine inanıyor.

Dünya’ya yakın nesneleri, asteroitleri, küçük gezegenleri ve kuyruklu yıldızları izlemek için yazılım yazan Bill Gray, Falcon 9’un büyük olasılıkla 4 Mart’ta Ay’ın uzak tarafına çarpacağını söyledi. Veri analisti, yakın tarihli bir blog yazısında, nesnenin 5 Ocak’ta yakın bir Ay geçişi yaptığını, ancak 4 Mart’ta belirli bir etki yaratacağını söyledi.

Güneş ışığının roket üzerindeki itici etkisi ve dönüş periyotlarının ölçülmesindeki belirsizlik nedeniyle roketin tam olarak vuracağı nokta belirsizliğini koruyor. Gray, çarpışmanın Dünya’dan muhtemelen fark edilmeyeceğini söylüyor.

Harvard Üniversitesi’nde astrofizikçi olan Jonathan McDowell, etkinin 4 Mart’ta gerçekleşeceğini ancak önemli bir şey olmadığını yazdı. Bununla birlikte, uzay meraklıları, etkinin değerli veriler sağlayabileceğine inanıyor.


YORUMLAR

  • 0 Yorum