Yarı başkanlık iddiası: Mart-Nisan ayında bir referandum olacak!

Son dönemin tartışılan "Yüzde 50+1" tartışması hakkında Gezici Araştırma Merkezi Müdürü Murat Gezici'den çarpıcı bir iddia geldi. Gezici, "İktidar, büyük ihtimal mart-nisan ayında bir referandum getirecek ve yarı başkanlık isteyecek" dedi.

Yarı başkanlık iddiası: Mart-Nisan ayında bir referandum olacak!
17 Kasım 2021 - 12:24

Temel Karamollaoğlu-Erdoğan görüşmesinin ardından başlayan "Yüzde 50+1" tartışmaları sürüyor. Son olarak Gezici Araştırma Merkezi Müdürü Gezici, çarpıcı bir iddiada bulundu.

Habertürk TV yayınına katılan Gezici, "50+1 sisteminin zorluğunu yaşayan iktidar büyük ihtimal mart-nisan ayında bir referandum getirecek ve yarı başkanlık isteyecek dedi.

Seçim öncesinde yapılacak bu referandum ile seçim yasasında da değişiklik yapılacağı ve yüzde 40+1 oy alanın cumhurbaşkanı seçileceği bir model getirileceğini öne süren Gezici, "50+1 sisteminin zorluğunu yaşayan iktidar büyük ihtimal mart-nisan ayında bir referandum getirecek. Bir anayasa değişikliği ve onun içinde seçim kanunu değişikliği planlayan bir iktidar var. Böylece 40+1'lik sistemle yarı başkanlığa dönmeyi planlayan bir iktidar görüyoruz. Çünkü ülkede yaşanan sorunların sorumlusu olarak artık 50+1 sistemi görülmeye başlandı" yorumunu yaptı.


YORUMLAR

  • 0 Yorum