Veyis Ateş'in TGC'den atılma sürecinde kritik gelişme

TGC, Veyis Ateş hakkında disiplin soruşturması açtı ve Ateş’in savunmasını istedi. 

Veyis Ateş'in TGC'den atılma sürecinde kritik gelişme
14 Haziran 2021 - 15:26 - Güncelleme: 14 Haziran 2021 - 17:11
Türkiye Gazeteciler Cemiyeti (TGC) Yönetim Kurulu, Sedat Peker’in, Sezgin Baran Korkmaz’a ait Paramount Otel olayında adını geçirdiği Veyis Ateş hakkında disiplin soruşturması başlattı. 

TGC, Ateş’in Türkiye Gazetecileri Hak ve Sorumluluk Bildirgesi’ne aykırı davrandığı, mesleğin itibarını sarsacak oluşumlar içinde bulunduğuna dair çok sayıda şikayet aldığını belirtti. 

Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Yönetim Kurulu, 10 Haziran tarihinde yaptığı toplantıda Veyis Ateş hakkındaki şikayetleri değerlendirdi ve oy birliği ile Ateş hakkında disiplin soruşturması açılmasına karar verdi. 

TGC verilen kararı şu sözlerle açıkladı,

“Türkiye Gazeteciler Cemiyeti’nin 4315 sicil numaralı üyesi Veyis Ateş’in ülke gündemine oturan siyaset -mafya ilişkileri içinde adının geçmesinden ötürü, Türkiye Gazetecileri Hak ve Sorumluluk Bildirgesi’ne aykırı davrandığına, mesleğin itibarını sarsacak oluşumlar içinde bulunduğuna dair çok sayıda şikayet olmuştur. Tüzüğümüzün 11. maddesinde ifadesini bulan ‘Türkiye Gazeteciler Cemiyeti’nin amacıyla ve Türkiye Gazetecileri Hak ve Sorumluluk Bildirgesi’nde belirtilen ilkelerle, bu bildirgede yer alan ‘Gazetecinin doğru davranış kuralları, hak ve sorumluluklarıyla bağdaşmayan tutum ve davranış içinde olmak’, ‘Gazeteci, çıkar ve nüfuz sağlayacak habercilikten kaçınmalıdır. Mesleğini gölgeleyecek, itibarını sarsacak türden oluşumlar içerisinde yer almamalıdır’ hükümleri dikkate alınarak Veyis Ateş hakkında disiplin soruşturması açılmasına oybirliği ile karar verilmiştir.”  

YAZILI SAVUNMA BEKLENİYOR
Hakkında disiplin soruşturması açılan Ateş’in TGC Tüzüğü gereği 10 gün içerisinde yazılı savunmasını göndermesi bekleniyor. Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Yönetim Kurulu, Veyis Ateş’in savunmasını aldıktan sonra, üyelikten çıkarılıp çıkarılmayacağına karar verecekler.

YORUMLAR

  • 0 Yorum