Vatandaşlar Milli Piyango'ya güvenmiyor: Satışlar yüzde 74 azaldı

Milli Piyango İdaresi'ne ait şans oyunlarının özelleştirilmesiyle birlikte bilet satışlarında büyük düşüş yaşandı. 2019’da 54 milyon piyango satılırken, özelleştirmenin ardından 2020’nin ilk yedi ayında satılan bilet 14 milyonda kaldı. Satışlar yüzde 74 azaldı. Halk ise özelleştirmeyle birlikte güveninin kalmadığını ifade etti.

Vatandaşlar Milli Piyango'ya güvenmiyor: Satışlar yüzde 74 azaldı
26 Aralık 2021 - 10:00


Milli Piyango İdaresi, 2017'de 'Kanun Hükmünde Kararname' ile Türkiye Varlık Fonu'na devredildi. Kısa süre sonra Türkiye Varlık Fonu ile Sisal Şans arasında imzalanan sözleşme kapsamında, Milli Piyango İdaresi tarafından yürütülen şans oyunları 10 yıllığına Sisal Şans'a devredildi.

Sayıştay'ın denetim raporlarına göre özelleştirme bilet satışlarını vurdu. 2016'da 65 milyon, 2017'de 64 milyon, 2018'de 63 milyon ve 2019'da 54 milyon bilet satılırken, 2020 yılının ilk 7 ayında satılan bilet sayısı yüzde 74 azalma ile 14 milyonda kaldı.

KALEM KALEM SATIŞ
Sözcü'den Deniz Ayhan'ın haberine göre 2017'de sadece Milli Piyango bileti satışından 683 milyon 426 bin TL, 2018'de 710 milyon 72 bin TL, 2019'da 686 milyon 659 bin TL gelir elde edilirken, 2020'nin ağustos ayına kadar Milli Piyango biletlerinden kurumun kasasına yalnızca 111 milyon 357 bin TL girdi. Hemen Kazan'da ise 2018'de 188 milyon adet, 2019'da 145 milyon 955 bin adet, 2020'nin ilk 7 ayında ise 44 milyon 917 bin adet oyun oynandı.

İDARE GÜÇLÜK İÇİNDE
1 Ağustos 2020 tarihi itibarıyla Türkiye Varlık Fonu tarafından “Sisal Şans  A.Ş.” aracılığıyla şans oyunlarının düzenlenmesine başlandı ve Milli Piyango İdaresi devre dışı kaldı. Bu nedenle Milli Piyango İdaresi'nin dönem karı yüzde 53.5 azalarak 297.6 milyon TL'ye düştü. TBMM'ye sunulan Sayıştay raporunda, “Azalışa, İdare'nin şans oyunları faaliyetine Ağustos/2020 ayında son vermesi neden olmuştur. 01 Ağustos 2020 tarihi itibarıyla lisans kapsamındaki şans oyunları yüklenici firma tarafından oynatıldığı için İdare kendi genel yönetim giderlerini karşılamakta güçlükler yaşamaktadır” denildi.

"SAHİBİ DEĞİŞTİ GÜVENİM BİTTİ"
Havva Bahtlı (Emekli):
 Piyango almıyorum, çünkü sahipleri değişti. Daha önce devletinken her sene 1-2 tane alıyordum ama artık almıyorum. Güvenim kalmadı. Milletin parasıyla, milleti soyuyorlar. Niye paramı çöpe atayım ki? Zaten piyango hiç kimseye çıkmıyor.

Kadir Güngörür (Saatçi): Piyango benim için kesinlikle bir umut kaynağı değil. Kimseye çıkacağını zannetmiyorum. Alanlar da boşuna alıyor.

Gülay Eryiğit (Piyango bileti satıcısı): Çeyrek bilet 30, yarım bilet 60, tam bilet 120 lira. Geçen senelere göre satışlarda çok düşüş var. 4'te 1'e kadar düştü, daha da aşağısı belki de. Bu düşüşün sebebi, Milli Piyango'nun özelleştirilmesi. Halk ‘Güvenimiz yok' diyor.

"ŞAİBELİ AMA..."
Mümtaz Yıldıztaş (Öğretmen):
 Büyük ikramiyenin çıkacağını sanmıyorum ama yine de gelip alıyoruz. Açıkçası şaibeli, güven duymuyorum. Milli Piyango'ya güvenim vardı. Az önce ağabeyim aradı, “Güven duymuyoruz ama sen yine de bana bir bilet al” dedi.

Serpil Can (Ev kadını): Bir şeyleri umut etmek için piyango çekişilini beklemek saçma bence. İnsanlar çalışarak da bir şeyleri elde edilebilir.

Süleyman Şahin (Çiftçi): Güvenimiz yok, çıkacağına inanmıyorum. Bir traktör alacağım, piyango biletini o yüzden aldım. Çıkarsa traktörümüzü alacağız. Elazığ Sivrice'de çiftçiyim, oradan kalkıp buraya geldik bilet için. Anlayacağınız, traktör hayalimiz bile bir umuda kaldı.


YORUMLAR

 • 7 Yorum
 • GabbaR 01
  2 hafta önce
  Sisal Şans Oyunları, İnsanların kazanmaması için Elinden gelen tüm hileleri yapan bir şirkettir. Milli ibarenin kaldırılmasından yanayım. Sisal insanları enayi yerine düşürüyor, demo oyunlarını binlerce kez oynadım ama 1 sefer bile kazanamadım. çok sistemli kazık bir uygulama yapmışlar. sayısal loto v.s. oyunların sayısını arttırdılar. yani anliyacağınız, kazanmasın diye tüm sahtekarlıkları yapıyorlar .. Oynamayın, Haramdır. Din devleti, Kumar Oynatmaz.
 • Gulumce Hakkikosangil
  3 hafta önce
  Milli piyanonun ozellesmesi güveni bir ölçüde azaltazaltmasina karşın,esas adaletsizlik?toplanan piyango parçalarından devletin cebren kurumlara para aktarması.yani 100 tl o ay için bilet satışından para toplantıya neredeyse yarısına yakınını yok çocuk esirgemeyen,yok türk silahlı kuvvetlerine pay vermesi.zaten paranın % 50'si bu şekilde gidiyor.kalan parada saadet zinciri gibi çok az kişiye bölüşturuluyor
 • Hasan badıllı
  3 hafta önce
  Milli ibaresini kaldırın ne millisiya yazık Milletin 5 kuruşunda bile gözü olanlar milli olamaz umarım en kısa zamanda devlet bunlarada bir el atar
 • Salı ozturk
  3 hafta önce
  Milli piyango bileti 15 sene önce 5 aded alıyordum şimdi 5 senedir hiç almıyorum çünkü kimseye çıkmıyor paralar şirkete ve devlete gidiyor neden alayım çekiliş yılbaşında canlı çekiliyordu güven vardı şimdi kapalı kapılar ardında keriz param yok vermeye
 • Özcan
  3 hafta önce
  Millî kavramı kaldırılmalı. Soygundan başka bir şey değil..
 • Recep kaya (emekli)
  3 hafta önce
  İki yıldır buyuk ikramiyeyi tüpçü kinseye vermiyor 40 yildir birak yılbaşını her cekilisde birkac bilet alirdim biraktim
 • adem
  3 hafta önce
  tüpçünün bilet garantisi vardır nasılsa..