Vatandaşa kötü haber: Sanayiye yapılan doğalgaz zamları evleri vuracak!

Artan döviz kurları ve dünyada yükselen petrol fiyatları nedeniyle sanayiye yapılan yüzde 200'lük zammın ardından sıra evlere geldi.

Vatandaşa kötü haber: Sanayiye yapılan doğalgaz zamları evleri vuracak!
24 Aralık 2021 - 10:09


Sanayiye yığılan pahalı doğalgaz tarifesi, yeni düzenleme ile mesken tüketimine dağıtılacak. Böylece 3 kat pahalı doğalgaz tüketen sanayinin yükü azalırken, evlerdeki faturalar kabaracak.

SANAYİYE YÜZDE 199, ELEKTRİK SANTRALLERİNE YÜZDE 243 ZAM
Artan döviz kurları ve dünyada yükselen petrol fiyatları nedeniyle, Türkiye'nin enerjideki giderleri günden güne katlanıyor. Elektrik ve doğalgazdaki fiyat artışları doğrudan evlere yansıtılmazken, buradaki maliyet sanayicinin omuzlarına yükleniyor.

Doğalgazda sanayiye son 1 yılda yüzde 199, doğalgazdan elektrik üreten santrallere de yüzde 243 zam yapılmıştı. Bu dönemde evlerdeki zam oranı ise yüzde 18.9 oldu.

2 KATINA ÇIKTI
Elektrikte de son 3 yılda sanayi ve ticarethanelere yapılan zam, evlere yapılanın 2 katına ulaştı. Geçilen kademeli tarifede, yılbaşından itibaren her tüketici grubu kendi tükettiği kadar elektrik faturası ödeyecek.

Benzer bir uygulama şimdi de doğalgazda yapılacak. AKP Grup Başkanvekili Mustafa Elitaş, kademeli doğalgaz tarifesi için istişare ettiklerini, kanun teklifinin hazırlandığını açıkladı.

"EVİNDE FAZLADAN 20 TL ÖDEYECEKKEN, MARKETTE 100 TL FAZLA ÖDÜYOR"
Sözcü'nün haberine göre elektrik ve doğalgazda uygulanan sübvansiyon sisteminin çöktüğünü söyleyen Enerji Uzmanı Çağada Kırım, sanayiye yüklenen maliyetin, vatandaşa enflasyon olarak geri döndüğünü belirtti. Kırım, “Doğalgazı, elektriği evde ucuz kullanmak güzel bir durum ama bu bir şekilde vatandaştan farklı yollardan tahsil ediliyor. Maliyetleri sanayiye yüklüyoruz. Vatandaş evinde fazladan 20 TL ödeyecekken, markette 100 TL fazla ödüyor” dedi.


YORUMLAR

  • 0 Yorum