Uzmanlar uyardı: Akkuyu Nükleer Santrali'nde deprem riski!

TMMOB Jeoloji Mühendisleri Odası'ndan korkutucu bir açıklama geldi Jeoloji Mühendisleri, yeni yayımlanan bilimsel makalelerde Akkuyu Nükleer Santrali'nin deprem fay hattına çok yakın yakın olduğunu belirtti. Mühendisler, Fukişama Nükleer Santrali’ndeki gibi Türkiye'de de sorunlar olabileceğini söyledi.

Uzmanlar uyardı: Akkuyu Nükleer Santrali'nde deprem riski!
03 Mart 2022 - 09:09


TMMOB Jeoloji Mühendisleri Odası (JMO), bilimsel makalede Akkuyu Nükleer Santrali'ninin Ecemiş-Deliler fayı ile bu fayın Akdeniz'deki devamı olan Biruni fayına 3-5 km gibi çok yakın mesafede olduğunun görüldüğüne işaret etti. JMO, “Bu yeni gelişme, santralin yer seçiminde, etüt ve proje çalışmalarında gerekli ve yeterli özenin gösterilmediği konusundaki kuşkuları arttırmaktadır” uyarısında bulundu.

"DENETİM YETERSİZ"
Jeoloji Mühendisleri Odası, santral inşaatının nitelikli malzeme ve işçilik kullanılmadan yapıldığı, denetim faaliyetlerinin yeterli olmadığı, bu nedenle santralde kullanılan betonların çatladığı, denetimin yetersizliğinden kaynaklı olarak sıklıkla ölümlü iş kazalarının meydana geldiği belirtildi. Açıklamada, çalışan personelin özlük hakları ve maaşlarının verilmediği gibi sorunlar nedeniyle imalatların niteliksiz yapıldığına ilişkin eleştirel yaklaşımlar bulunduğu ifade edildi.

"TOPLUMDA KAYGI VAR VAZGEÇİN"
JMO açıklamasında ihtiyaç duyulan elektrik enerjisinin nükleer santral dışındaki kaynaklardan karşılanması gerektiği de belirtilirken, “Toplumlar, sadece bugünü değil, gelecekteki yaşam ve yaşam alanlarını da etkilemesi nedeniyle, ihtiyaç duyulan enerjinin nükleer kaynaklardan karşılanmasına karşı durmaktadır. Toplumun bu kaygısı dikkate alınmalıdır” denildi.


YORUMLAR

  • 1 Yorum
  • Adam
    2 ay önce
    Hep söyledim yine yazmalıyım yer seçimi çok yanlış cennet gibi bakir koyun entrafı traşlandı ot bitmiyor şuan, teknolohi transferi yapmayacak ruslar kendi topraklarımızı kirletip defolup gidecekler... Şimdi birde yapım sırasında sürekli sorunlar örneğin temelin çatlaması vs. Vs....