Usta sanatçı Ferhan Şensoy hayatını kaybetti! Ferhan Şensoy kimdir, Ferhan Şensoy neden öldü?

Ünlü tiyatro oyuncu Ferhan Şensoy tedavi gördüğü hastanede dün gece yaşamını yitirdi. Sanatseverler, ünlü oyuncunun vefat haberiyle yasa boğulurken Ferhat Şensoy’un kim olduğu ve neden öldüğü merak konusu oldu. 

Usta sanatçı Ferhan Şensoy hayatını kaybetti! Ferhan Şensoy kimdir, Ferhan Şensoy neden öldü?
31 Ağustos 2021 - 09:15 - Güncelleme: 31 Ağustos 2021 - 15:30
Tiyatro sanatçısı Ferhan Şensoy, bir süredir tedavi gördüğü hastanede yapılan tüm müdahalelere rağmen hayatını kaybetti. Orta oyuncuları, Twitter hesabından yaptığı açıklamada ile usta sanatçı Ferhan Şensoy'un ölüm haberini sabah saatlerinde duyurdu. 

Orta Oyuncuları'ndan yapılan açıklamada, "Tiyatromuzun kurucusu, ustamız Ferhan Şensoy’u, dün gece, bir süredir tedavi gördüğü hastanede, yapılan tüm müdahalelere rağmen kaybetmiş olmanın derin üzüntüsü içerisindeyiz. Tüm sevenlerinin başı sağolsun…" denildi.

AİLESİNDEN PAYLAŞIM
Şensoy'un vefatının ardından eski eşi Derya Baykal ve kızı Müjgan Ferhan Şensoy, sosyal medya hesaplarından paylaşım yaptı.FERHAN ŞENSOY KİMDİR?
Ferhan Şensoy 26 Şubat 1951'de Çarşamba, Samsun'da dünyaya geldi. Türk tiyatro, sinema ve televizyon oyuncusu; roman, deneme, günlük, televizyon dizisi ve film senaryoları yazarı, şair ve Ortaoyuncular tiyatro topluluğunun kurucusu olan usta isim Türk Tiyatrosu'nda kendine özgü bir yer edindi. Tek kişilik oyunu Ferhangi Şeyler, 1987 yılından beri aralıksız devam eden en tanınmış oyunu olan Şensoy, Kel Hasan Efendi'den günümüze gelen Ortaoyuncuları Kavuğu'nu Münir Özkul'dan devralmış ve Rasim Öztekin'e devretmişti. Galatasaray Lisesi'nde de bir süre okuyan Şensoy, 1970 yılında Çarşamba Lisesi’nden mezun oldu.

Nisa Serezli - Tolga Aşkıner Tiyatrosu'nda oyunculuk yapan Şensoy, yine 1976 senesi içinde, TRT’ye ve Devekuşu Kabare Tiyatrosu'nda çeşitli skeçler yazdı. Stardust Gece Kulübü’nde, yazdığı Dedikodu Şov isimli bir kabare gösterisini, Adile Naşit, Perran Kutman, Pakize Suda, Sevda Karaca ve İstanbul Gelişim Orkestrası'yla sahneleyen Şensoy, aynı kulüpte, Arda Uskan'ın yazıp, Fuat Güner'in müziklerini yaptığı Kukla ve Kuklacı Kabare gösterilerinde rol aldı.

1978’de, ilk kitabı Kazancı Yokuşu’nun yayınlanmasının ardından, yönetmenliğini Temel Gürsu’nun yaptığı Kızını Dövmeyen Dizini Döver ile ilk kez bir film çalışması yapan Şensoy, aynı yıl Mete İnselel ile Anyamanya Kumpanya Tiyatrosu’nu kurdu ve kendi eseri olan, İdi Amin Avantadan Lavanta oyununda rol aldı ve yönetmenlik yaptı. Onlara ödül alan sanatçı aynı zamanda çok sayıda kitap kaleme aldı. Televizyon dizileri ve sinema filmlerinde de yer aldı. 1988'de Derya Baykal ile evlenen Şensoy 2004 yılında boşandı. Müjgan Ferhan Şensoy ve Derya Şensoy adlı iki kızı oldu.

FERHAN ŞENSOY'UN HASTALIĞI NEYDİ?
Kızı Derya Şensoy, geçtiğimiz aylarda babası için damarıyla ilgili geçirdiği bir operasyon sonucunda yarasının üzerinde oluşan bir komplikasyon yaşandığı bildirmişti. Usta oyuncu Ferhan Şensoy, komplikasyon sonucu bir süredir tedavi görüyordu. Bir süre sonra kızı Derya Şensoy sosyal medya hesabı "Babam Ferhan Şensoy, geçen ay damarlarıyla ilgili geçirdiği bir operasyon sonrası bugün yara yerinde oluşan bir komplikasyon yaşadı. Şu anda sağlık durumu iyi. Geçmiş olsun dilekleriniz için teşekkür ederiz" şeklinde açıklama yapmıştı. 

Şensoy’un acı haberini kurucusu olduğu Ortaoyuncular tiyatro topluluğu yaptı. Ortaoyuncular, Twitter üzerinden “Tiyatromuzun kurucusu, ustamız Ferhan Şensoy’u, dün gece, bir süredir tedavi gördüğü hastanede, yapılan tüm müdahalelere rağmen kaybetmiş olmanın derin üzüntüsü içerisindeyiz. Tüm sevenlerinin başı sağolsun…” açıklamasında bulundu.

YORUMLAR

  • 0 Yorum