Usta oyuncu Ayla Karaca hayatını kaybetti

Usta oyuncu Ayla Karaca, koronavirüs nedeniyle 87 yaşında hayatını kaybetti.

Usta oyuncu Ayla Karaca hayatını kaybetti
21 Mart 2021 - 15:15

Usta oyuncu Ayla Karaca, 17 Mart çarşamba günü koronavirüs nedeniyle hayatını kaybetti. 87 yaşındaki Karaca, uzun süredir bakım evinde kalıyordu. İzmir'de hayatını kaybeden  Karaca'nın cenazesi yarın saat 12:00'da Uzunçayır Rum Ortodoks Mezarlığı’ndaki aile kabristanında toprağa verilecek.

AYLA KARACA KİMDİR?
1933 yılında Kurtuluş'ta doğdu. İlk olarak 1944'te 12 yaşında Ses Tiyatrosu'nda "Kapan" adlı piyesle oyunculuğa başladı. Okuduğu bir Rumca şarkı ile tanınırlığı arttı.

Muammer Karaca grubunun esas kadrosunda yer aldı. 8 ay süren bir Anadolu turnesi sırasında arkadaşlarının verdiği 'Ayla' adı ve Muammer Karaca'dan aldığı soyadı ile "Ayla Karaca" sahne adını aldı. 1949'da ilk filmi olan Ayşe'nin Duası'nda rol aldı.

İlk evliliğini oyuncu Tevhit Bilge, ikinci evliliğini 1950'lerde görüntü yönetmeni Özen Sermet ile yaptı. Sermet ile evlendikten sonra oyunculuğu bırakarak Amerika'ya yerleşti.

Üçüncü evliliği, Ulvi Alacakaptan'ın babası turizmci Ercüment Hakkı Alacakaptan ile 18 yıl sürdü. 90'lı yılların sonunda oyunculuğa döndü ve birkaç dizide rol aldı.


YORUMLAR

  • 0 Yorum