Üniversitelerin açılacağı açıklandı, kiralık evlerin fiyatlarına büyük zam geldi!

YÖK, dün yaptığı açıklama ile üniversitelerin 2021-2022 eğitim öğretim döneminde yüz yüze eğitime geçeceğini duyurdu. Yeni eğitim öğretim dönemi için yerleştirme sonuçlarının henüz açıklanmamasına rağmen YÖK’ün kararından sonra kiralık ev fiyatlarında büyük artış yaşandı.

Üniversitelerin açılacağı açıklandı, kiralık evlerin fiyatlarına büyük zam geldi!
27 Ağustos 2021 - 09:27
Anadolu Üniversitesinin yanı sıra Eskişehir Osmangazi Üniversitesi ve Eskişehir Teknik Üniversitesinin bulunduğu 70 bini aşkın öğrencinin örgün eğitim gördüğü Eskişehir'de kiralık ev fiyatları yükselişe geçti. Ev kiralarında şimdiden yüzde 40 oranında artış gerçekleşti.

Eskişehir Emlakçılar Odası Başkanı Gazi Çelik, , talebin çok olması nedeniyle kiralık ev fiyatlarında artış yaşandığını söylerken “500-600 liraya verdiğimiz evler şu anda 1500 liraya kadar yükseldi” dedi.

Koronavirüs nedeniyle geçen yıl evlerin boş kaldığını belirten Çelik, “Kışın evlerin boş kalması sebebi ile ev sahiplerinin bazı giderleri oluştu. Okulların açılma kararıyla talebin çok olması ev fiyatlarının artmasına sebep oldu. Bütün hazırlıklarımızı yapmamıza rağmen, Eskişehir'de kiralık ev konusunda sorunlar yaşamaya başladık” şeklinde konuştu. 

“KİRALIK EV KALMADI”
Yüz yüze eğitimin kesinleşmesi ve yeni kayıt döneminin gelmeye başlamasıyla birlikte ellerinde kiralık ev kalmadığını söyleyen Gayrimenkul Danışmanı Melih Karabıçak, "Üniversitelerden yüz yüze eğitim açıklamaları olduktan sonra, öğrenciler gelmeye başladılar. Geçen yıl evlerini boşaltıp giden öğrenciler tekrar geldi. Bu da yoğun bir talep oluşturdu. Şu anda benim elimde neredeyse kiralık ev yok. Kiralanmayan sadece birkaç tane ev kaldı. Daha da talep var. Bu talep doğrultusunda kira artışı gözlendi. Ev sahipleri genelde böyle yapıyor. Geçen yıl 500 liraya verebilmek için uğraştıkları dairelerin fiyatları artık 1000- 1500 lira arasında kiralanıyor. Öğrenciye ev lazım, fiyatların düşürülmesi lazım. Daire ve apart fiyatları uçtu denilebilir” dedi. 

“ÜNİVERSİTELERİN AÇILIP ESNAFIN DA RAHATLAMASINI BEKLİYORUZ”
Apart İşletmecisi Fırat Çetin ise, koronavirüs sürecinden emlak piyasasının ciddi etkilendiğini söyledi. Üniversitelerin yüz yüze eğitim kararıyla yeniden bir canlanma yaşandığını kaydeden Çetin, “Eskişehir üniversite şehri olduğu için esnaf da bundan ciddi anlamda etkilendi. Üniversitelerin açılıp, bizim ve diğer esnafın da rahatlamasını bekliyoruz. Fiyatlar gayet uygun. Her bütçeye uygun fiyatlarda apart mevcut. Vatandaş için kiralık ev vermek daha cazip. Kiraya verdikten sonra hiç ilgilenmiyor. Ama apart ve yurt işletmeciliğinde ciddi bir gider oluyor. Kira, stopaj, fatura KDV giderleri oluyor” açıklamasını yaptı.

YORUMLAR

  • 0 Yorum