Ümitcan Uygun'un annesinin ölüm nedeni belli oldu!

Esra Hankulu’nu “kasten öldürme” suçlamasıyla yargılanan, Aleyna Çakır’ın ölümüne ilişkin soruşturmanın da şüphelisi olan Ümitcan Uygun'un annesinin ölüm nedeni belli oldu. Uygun'un annesi Gülay Uygun'un boş arazide ölü bulunmasına ilişkin soruşturmada savcılık, takipsizlik kararı verdi.

Ümitcan Uygun'un annesinin ölüm nedeni belli oldu!
18 Aralık 2021 - 18:23
Kamuoyunda ‘Aleyna Çakır’ olarak bilinen Sema Esen’in 3 Haziran 2020’de evde ölü bulunmasıyla ilgili soruşturmada şüpheli olan ve 5 Ağustos 2021’de Esra Hankulu’nun evinde ölü bulunmasına ilişkin soruşturma sonunda hazırlanan iddianame ile ‘kasten öldürme’ suçundan tutuklu yargılanan Ümitcan Uygun'un annesi Gülay Uygun hakkında karar verildi.

Ümitcan Uygun’un annesi Gülay Uygun, ‘Aleyna Çakır’ın ölümüyle ilgili televizyon programında kendisiyle ilgili iddiaların gündeme getirildiği dönem olan 17 Eylül 2020’de Ankara Keçiören’deki akrabasının evine yakın dağlık alanda başından silahla vurulmuş olarak ölü bulundu. Olay yerinde yapılan incelemede, el yazısıyla yazılmış intihar notu bulundu.

Sözcü'nün haberine göre Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’nın, Uygun’un ölümüyle ilgili başlattığı soruşturma tamamlandı. Soruşturma sonunda Gülay Uygun’un kendi iradesiyle yaşamına son verdiği belirtilerek, takipsizlik kararı verildi.

PARMAK İZİ VE YAZI GÜLAY UYGUN’A AİT
Kararda, Gülay Uygun’a ait 3 parmak izi ile nottaki parmak izlerinin aynı olduğu belirtildi.

Ankara Kriminal Polis Laboratuvarı Müdürlüğü’nce yapılan incelemede ise not kağıdı üzerindeki yazıların, Gülay Uygun'un iş yerinde kullandığı el yazısı doküman ve dilekçelerle aynı olduğunun saptandığına dikkat çekildi.

Uygun'un aile avukatlarına aynı gün sabah saatlerinde intihar edeceğine dair sesli mesaj gönderdiği, eşini de arayıp helallik istediği belirtildi.

Olay yerinde bulunan boş kovanın, Gülay Uygun'un yanında bulunan tabancadan atıldığı ve yine Uygun'un her iki elinde de atış artığı bulunduğu kaydedildi. Olay yerinde bulunan aile fertleri ve diğer kişilerin ellerinde ise herhangi bir atış artığına rastlanılmadı.

KOVUŞTURMAYA YER OLMADIĞI KARARI
Savcılık kararında, “Sonuç olarak müntehirin kendi iradi eylemi neticesi hayatına son verdiği, müntehiri intihara azmettiren, teşvik eden, intihar kararını kuvvetlendiren ve intihara teşebbüs eylemine yardım eden herhangi bir kimse olmadığı gibi olay nedeniyle herhangi bir kimseye atfı kabil kusur ve suç bulunmadığı anlaşıldığından, olay nedeniyle açıklanan gerekçeler doğrultusunda kamu adına kovuşturma yapılmasına yer olmadığına karar
verilmiştir” denildi.

TV PROGRAMI İÇİN AYRI SORUŞTURMA
Savcılık televizyon kanalında Gülay Uygun hakkında ortaya atılan iddialarla ilgili ise “hakaret ve iftira” suçlamasıyla soruşturma başlatılmasına karar verdi. Savcılık kararında buna ilişkin şu değerlendirmelere yer verildi:

“Müntehirenin intiharı öncesi televizyon kanalındaki yayınlar ile ilgili olarak müntehirin esi Durak Uygun'un vekili tarafından verilen dilekçe, müntehirin bırakmış olduğu intihar mektubu ve Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı Rehberlik ve Teftiş Başkanlığı’nın hazırlamış olduğu rapor kapsamında, iftira ve hakaret suçları ile ilgili; bu eylemlerin televizyon yayını sırasında olması nedeniyle gerekli soruşturmanın yapılması için Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı Basın Suçları Soruşturma Bürosu'na soruşturma dosyanın bir örneğinin gönderilmesine, (iddialarla ilgili olarak Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı Basın Suçları Soruşturma Bürosu'nda … sayılı soruşturma başlatılmıştır.)
 

YORUMLAR

  • 0 Yorum