Ümit Özdağ: "Suriyelilere 90.8 milyar dolar harcandı"

Zafer Partisi Genel Başkanı Ümit Özdağ, TBMM'de basın toplantısı düzenledi. Özdağ, dikkat çeken açıklamalarda bulundu. Özdağ, "2021 yılı sonu itibarıyla Suriyelilere 90.8 milyar dolar harcandı" dedi.

Ümit Özdağ: "Suriyelilere 90.8 milyar dolar harcandı"
24 Kasım 2021 - 12:00
TBMM'de basın toplantısı düzenleyen Zafer Partisi Genel Başkanı ve İstanbul Milletvekili Ümit Özdağ, Suriyelilere ilişkin çarpıcı açıklamalarda bulundu.

Türk halkının 10 yıldır 9 milyon Suriyeliye baktığını söyleyen Özdağ, 2021 yılı sonu itibariyle Suriyelilere 90.8 milyar dolar harcandığını iddia etti. Ayrıca Özdağ, "Son olarak almış olduğum bir bilgi, en az 900 bin Suriyeliye vatandaşlık verildiğini gösteriyor" dedi.

Özdağ'ın Meclis'teki açıklamaları şöyle:
"Türk halkı, cebinden 9 milyon Suriyeliyi 10 yıldır besliyor. 2021 yılı sonu itibarıyla Zafer Partisi Ekonomiden Sorumlu Genel Başkan Danışmanı Prof. Dr. Mehmet Alagöz'ün resmi rakamlardan hareket ederek yaptığı hesaplamaya göre, Türk halkına bu bakmanın ve beslemenin maliyeti 90,8 milyar dolara çıkmıştır. Bu rakamın içinde Suriyelilerden dolayı oluşan enflasyonun, kapanan iş yerlerinin, gelir ve kurumlar vergisi maliyetleri, işsiz kalan Türk vatandaşlarının gelir kaybı, güvenlik sorunu maliyeti yoktur. Aslında gerçek maliyet hesaplanan rakamın da çok üstündedir.

Yabancılardan ithal ettiğimiz tarım, sanayi, hizmet, maden, enerji ve benzeri ürünleri kendimiz üretirdik, cari açığımız azalırdı veya kamu iç borcu 140 milyar dolar değil de 50 milyar dolar olurdu. Suriyelilere bu 90, 8 milyar doları harcamasaydık, bütçe açığımız 2012-2021 arasında bugünkü kurla hesaplandığında toplam 83 milyar dolar, yani 930 milyar TL edecekti. Bütçe açığımız hemen hemen sıfır olacaktı, bu 90 milyar doları harcamasaydık. Çünkü bu yıllar arasında verilen bütçe açığı toplandığı zaman 90,8 miyar dolar bile etmiyor. Türk halkı bir ekonomik kurtuluş savaşı vermeli ama bu kurtuluş savaşı hortumculardan, soygunculardan, beşli çeteden, rantçılardan kurtulmak için bir kurtuluş savaşı olmalı.

VATANDAŞLIK AÇIKLAMASI
Eskiden bir yabancıya vatandaşlık verildiği zaman bu Resmi Gazete'de yayımlanırdı ama Suriyeliler vatandaşlığa alınmaya başladığından beri artık yayımlanmıyor. Türk halkından, ne kadar kişiye vatandaşlık verdiklerinin bilgisini de kaçırıyorlar. Son olarak almış olduğum bir bilgi, en az 900 bin Suriyeliye vatandaşlık verildiğini gösteriyor. Bu alt limit. Aslında bunun üstünde. Suriyelilere vatandaşlık verilmesi, Türk halkının elinden egemenlik hakkının alınması demek."

YORUMLAR

  • 0 Yorum