Ukrayna'nın yıldız futbolcusu Andriy Shevchenko canlı yayında gözyaşlarına engel olamadı

Ukrayna tarihinin en başarılı sporcuları arasında gösterilen eski futbolcu Andriy Shevchenko, Rus işgaliyle ilgili değerlendirmelerin yapıldığı canlı yayında gözyaşlarına engel olamadı.

Ukrayna'nın yıldız futbolcusu Andriy Shevchenko canlı yayında gözyaşlarına engel olamadı
07 Mart 2022 - 20:43 - Güncelleme: 07 Mart 2022 - 20:55


Avrupa futbolunun efsanelerinden eski futbolcu ve teknik direktör Andriy Shevchenko, Rusya'nın Ukrayna'yı işgali nedeniyle yaşadığı korkuyu gözyaşları içinde anlattı. Ailesinin Ukrayna'da olması nedeniyle büyük korku yaşayan Shevchenko, Vladimir Putin'i ikna etmek için çağrıda bulundu.

Ukrayna ve dünya futbolunun en büyük efsanelerinden Andriy Shevchenko, Rusya-Ukrayna savaşıyla ilgili İtalya'da açıklamalarda bulundu. Bir televizyon programına katılan Shevchenko, duyduğu endişeleri dile getirirken gözyaşlarına hakim olamadı.
Savaşın çıktığı ilk günden bu yana halkına olan desteğini her fırsatta gösteren efsane futbolcu, son olarak İtalya Serie A ekibi Genoa'nın teknik direktörlüğünü yapmış ve kulüple yollarını ayırdıktan sonra İtalya'da kalmıştı.

"AĞLAMADAN DURAMIYORUM"
"Ağlamadan duramıyorum. Bunun için özür diliyorum" diyerek yaşadıklarını gözyaşları eşliğinde anlatan Sheva, "Annem, ablam ve akrabalarım Ukrayna'dalar. Onları her gün arıyorum, orada kalmış olmaları beni çok endişelendiriyor. Bana neler yaşadıklarını anlatıyorlar. Şehirler bombalanıyor, çocuklar ölüyor ancak yaşlılar halen ülkedeler ve kaçmıyorlar. Oradan gelen bazı görüntülere bakmakta zorlanıyorum, bakınca da ağlayarak bakıyorum" dedi.

PUTİN İKNA EDİLMELİ
Sporun, barış için farkındalık yaratmak için büyük bir araç olduğunu belirten Shevchenko, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in barış için ikna edilmesi gerektiğini belirterek, "Sporun gücü, özellikle insanlara verdiği mesaj bakımından çok fazla. İnsanların fikrini bu şekilde değiştirebiliriz. Yapılacak şey, daha fazla konuşmak ve asla susmamak. Vereceğimiz şey barış mesajı olmalı. Putin'i masaya oturmaya ve diplomatik çözümler bulmaya ikna etmeliyiz" diye konuştu.

İTALYAN HALKINA SESLENDİ: "KALBİNİZİ HALKIMA DA AÇIN"
İtalyan halkının kendisine verdiği desteğe teşekkür eden Ukraynalı efsane, ayrıca yardım da talep etti ve "İlk geldiğimden bu yana İtalya bana hep kalbini açtı. Beni kendinizden biri gibi hissettirdiniz. İtalya'nın ikinci evim olduğunu hissediyorum. Sizden rica ediyorum, lütfen kalbinizi halkıma da açın. Kadınlara, çocuklara, yaşlılara yardım edin. Sizin yardımınıza ihtiyaçları var" ifadelerini kullandı.

YORUMLAR

  • 0 Yorum