Ukrayna hükümetinden açıklama: Rusya ile barış anlaşması ne zaman imzalanır?

Rusya-Ukrayna savaşında 20. güne girilirken yeni açıklamalar gelmeye devam ediyor. Ukrayna lideri Zelenski'nin danışmanı Oleksiy Arestoviç, savaşın yakın zamanda bitmesini beklediğini söyledi. Arestoviç tarih verdi.

Ukrayna hükümetinden açıklama: Rusya ile barış anlaşması ne zaman imzalanır?
15 Mart 2022 - 09:55


Rusya'nın Ukrayna'ya yönelik işgalinde 20. güne girildi. Binlerce can kaybının olduğu savaşa ilişkin yeni açıklamalar gelmeye devam ediyor.

Ukrayna Devlet Başkanı Volodimir Zelenskiy'in danışmanlarından Oleksiy Arestoviç, Rusya'nın elindeki askeri kaynakların çok hızlı bir şekilde azaldığını ve savaşın kısa zamanda bitmesini beklediğini söyledi. Ukraynalı yetkili, dün yaptığı açıklamada “Bence mayıs sonrasına sarkmaz. En geç mayıs başında bir barış anlaşması imzalamış oluruz” ifadelerini kullandı.

Sözcü'de yer alan habere göre savaşın iki olası sonucuna değinen Arestoviç, “Ya bir iki hafta içinde hızla imzalanan bir barış anlaşması olur ve Rusya askerlerini geri çeker, ya da örneğin Suriyelileri toplamaya yönelik bir girişim olur ve biz onları da ezince nisan ortası ya da sonu gibi bir anlaşmaya varılır” dedi.

GÖRÜŞMELER BUGÜN
ABD'li yetkililer daha önce Rusya'nın Suriyelileri savaşmak üzere Ukrayna'ya taşıyacağını savunurken Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin de dünyadan gönüllülerin Rusya yanlısı ayrılıkçı güçlerin saflarında savaşma ihtimaline yeşil ışık yakmıştı.

Rus ve Ukraynalı heyetler, dün dördüncü defa düzenlenen ateşkes görüşmelerinin devamında bugün bir kez daha bir araya gelecek. Son dönemde taraflardan gelen olumlu açıklamalar, görüşmelerden kalıcı ateşkes kararı çıkacağı yönünde umutları artırmıştı.


YORUMLAR

  • 0 Yorum