"Ukrayna'da Türklerin bulunduğu cami vuruldu" iddiasına Türkiye'den açıklama

Ukrayna'da Türklerin de bulunduğu 86 kişinin sığındığı bir caminin Rusya tarafından bombalandığını ileri sürülmüştü. İddiaya ilişkin Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu'ndan açıklama geldi.

"Ukrayna'da Türklerin bulunduğu cami vuruldu" iddiasına Türkiye'den açıklama
13 Mart 2022 - 13:34 - Güncelleme: 13 Mart 2022 - 13:38


Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, Antalya Diplomasi Forumu'nun kapanışında Ukrayna'nın Mariupol kentinde bir camide mahsur kalan Türklerle ilgili açıklama yaptı. Çavuşoğlu, "Camide vatandaşlarımız var, temas sağlıyoruz.. Camide herhangi bir hasar yok. Lavrov'dan tahliye için destek istedik" dedi.

Çavuşoğlu şu ifadeleri kullandı:
"Çatışma bölgelerinde kalan vatandaşlarımız var. Burada insani bir koridor açılmasını özellikle gündemde tuttuk. Burada artık bir sokak çatışmasına döndüğü için vatandaşları çıkarmak çok riskli oluyor. İnsani koridorun açılması gerekiyor.

Maalesef koridorun ne tarafa açılacağına ilişkin anlaşabilmiş değiller. Şehrin altyapısı tamamen gitmiş. Cep telefonları çalışmıyor. Oradaki camide vatandaşlarımız var, temas sağlıyoruz.

Camide herhangi bir hasar yok. Lavrov'dan tahliye için destek istedik. Bu tahliyeyi de yaptıktan sonra vatandaşlarımızın yüzde 90'ından fazlasını tahliye etmiş olacağız." 

TALİBAN AÇIKLAMASI
Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, Taliban'a ilişkinde konuştu. Çavuşoğlu, "Tanıma konusunda çok aceleci davranmıyoruz. Çünkü atılması gereken adımları biz de tüm dünya gibi görmek istiyoruz" dedi.


YORUMLAR

  • 0 Yorum