Uğur Şahin ve Özlem Türeci'den yeni aşı açıklaması, tarih verdiler!

Koronavirüse karşı aşı geliştiren BioNTech'in kurucuları Uğur Şahin ve Özlem Türeci, yeni varyantlar nedeniyle ihtiyaç olursa 100 gün içende yeni bir aşı geliştirebileceklerini açıkladı.

Uğur Şahin ve Özlem Türeci'den yeni aşı açıklaması, tarih verdiler!
12 Temmuz 2021 - 12:53

Tüm dünyada koronavirüse karşı aşılama devam ederken, ortaya çıkan varyantlar aşıların etkililiğinin tartışılmasına neden oluyor. Söz konusu tartışmalar devam ederken Covid-19'a karşı aşı geliştiren BioNTech’in kurucuları Dr. Özlem Türeci ve Prof. Dr. Uğur Şahin'den dikkat çeken bir açıklama geldi.

Fransız Les Echos sitesine konuşan Şahin ve Türeci, Covid-19'un etkisinin devam ederken, daha dirençli bir hâle de gelebileceğini söyledi. Şahin ve Türeci, salgın sürecinde ortaya çıkan yeni varyantlar için gerekirse 100 gün içinde yeni bir Covid-19 aşısı geliştirebileceklerini söyledi.

BioNTech'in Covid-19 aşısına ilişkin konuşan Şahin, şunları kaydetti:
"Aşımız iki tür koruma sağlıyor. Birincisi virüsü nötralize eden antikorlar diğeri ise T hücreleri ile geliştiriliyor. BioNTech aşısının varyantlara karşı yeni bir versiyonu da Ağustos ayında klinik denemelere başlayacak. Böylelikle Delta varyantına karşı daha iyi performans gösterebilecek. Gerçekten ihtiyaç duyulursa 100 gün içinde yeni bir aşının elde edilmesini sağlayabiliriz."

"KARAR YETKİLİLERE AİT"
Delta varyantı gibi yeni varyantların ortaya çıkması nedeniyle üçüncü bir doz aşıya ihtiyaç olabileceğini kaydeden Türeci, şu ifadeleri kullandı:
"Spike proteinindeki belirli antikor bağlama bölgeleri mutasyona uğruyor. Klinik denemelerimiz, yüksek sayıda antikorla bağışıklık sistemini güçlendirdiği ve dolayısıyla enfeksiyona karşı koruma sağladığı için üçüncü dozun büyük olasılıkla yararlı olacağını göstermiştir.

Türeci son olarak, ikinci ve üçüncü doz arasındaki sürenin kararının laboratuvarlara değil, ülkelerin yetkililerine ait olduğunu vurguladı.


YORUMLAR

  • 0 Yorum