Uğur Şahin, kanser aşısı için tarih verdi

Biontech'in kurucuları Özlem Türeci ve Uğur Şahin, Yunan basınına konuştu. Uğur Şahin, mRNA teknolojisi kullanılarak geliştirilecek kanser aşıları ile ilgili de umut verici ifadeler kullandı. Şahin, kanser aşısı için tarih verdi.

Uğur Şahin, kanser aşısı için tarih verdi
18 Ekim 2021 - 09:15 - Güncelleme: 18 Ekim 2021 - 09:32

Yunanistan'ın önde gelen gazetelerinden Kathimerini, ülkede bulunan ve “İmparatoriçe Theophano” ödülünü kazanan Özlem Türeci ile Uğur Şahin'in verdiği özel röportajı manşetine taşıdı.

KANSER AŞISI İÇİN TARİH VERDİ!
Uğur Şahin, mRNA teknolojisi kullanılarak geliştirilecek kanser aşıları hakkında da umut verici açıklamalar yaptı. Kanser aşısı için tarih veren Şahin, "Sonuçlar pozitif çıkarsa, ilk kanser aşılarının onaylanması iki, üç veya dört yılda tamamlanabilir” dedi.

Şahin, şu ifadeleri kullandı:
“Bence yakında kanserin aşılar ile tedavi olabileceğine inanıyorum. Biz kök hücre ile 20 yıldan fazla zamandır çalışıyoruz ve bu teknoloji ile ilgili verilere de sahibiz. Dört yıl önce bir araştırma yayınladık ve melanoma hastaları ile ilgili çalışmalar yaptık. Şimdi de yüzlerce hastalarla deneme çalışmalarına başladık. Bu testlerin sonuçlarını ise gelecek yıl ya da 2023’te alacağız. Eğer bu sonuçlar pozitif çıkarsa, ilk kanser aşılarının onaylanması iki, üç veya dört yılda tamamlanabilir."

Şahin, kanserli tümörün çıkarıldığı hastalarda yüzde 30 ile yüzde 40’ının iki veya üç yıl içinde yeniden oluştuğuna ve büyüdüğüne dikkat çekerken, “Bu ciddi bir problem. Hastalar iyileşmiş oluyorlar fakat iki veya üç yıl içinde metastaz yapıyor. Bizim burada yapmak istediğimiz şey kanser hastalarının tekrar hastalanmasını engellemek” yorumunu yaptı. Uğur Şahin kendisine yöneltilen, “Yani iki-üç yıl sonra bunun sonucunu göreceğimiz konusunda iyimsersiniz” sorusuna, “Kesinlikle, evet” sözleriyle yanıtladı.

COVID-19 SALGINI NE ZAMAN BİTECEK?
Öte yandan corona virüsünün ne zaman biteceğine dair bir soruya ise Özlem Türeci, “Bir süre daha virüs ile yaşayacağız. Bu bizim yeni normalimiz olacak ve buna alışacağız ve virüsün korkutucu kısmı ortadan kalkacak. Bir süre sonra grip gibi olacak ve aşı olunacak, daha uzun süre koruma sağlanacak. Fakat bu Dünya’nın karşılaştığı en son ölümcül pandemi olmayacak. Dolayısıyla hazır olmalıyız” yanıtını verdi.


 


YORUMLAR

  • 0 Yorum