Uğur Şahin'den Omicron varyantı açıklaması: 3 ay sonra aşı olunmalı

Biontech'in CEO'su Uğur Şahin Alman Der Spiegel dergisine açıklamalarda bulundu. Şahin, "Eğer Omicron varyantı yayılmaya devam ederse ikinci doz aşıdan 3 ay sonra yeni bir aşı yapmak gerekir" dedi.

Uğur Şahin'den Omicron varyantı açıklaması: 3 ay sonra aşı olunmalı
10 Aralık 2021 - 09:22


Dünyada koronavirüse karşı aşılama sürerken yeni varyantlar panik yaratmaya devam ediyor. Biontech’in CEO’su Uğur Şahin, Alman medya kuruluşlarından Der Spiegel’e açıklamalarda bulundu. Şahin, Omicron varyantı ile ilgili de konuştu.

"3 AY SONRA AŞI OLMAK GEREKİR"
Şahin, “Eğer Omicron varyantı bu şekilde yayılmaya devam ederse, iki doz aşıdan üç ay sonra hatırlatma dozunu yapmak mantıklı olur. Omicron varyantı kısmen aşılardan kaçabiliyor ve prensipte aşılama ile kontrol altına alınabilir. Fakat aşıların ne kadar koruma sağladığı ve bu korumanın ne kadar süre devam ettiğini belirlemek için daha çok veriye ihtiyacımız var” dedi.

Şahin, aşı dozları arasında beklenilmesi gereken sürenin de değiştiğini çünkü verilerin değiştiğini vurgularken, “Artık iki doz aşı tam aşılı olmuş olmak anlamına gelmiyor. Bilimsel olarak iki doz aşıdan üç ay sonra üçüncü doz aşıyı yapmak gerekebilir. Eğer herkes ikinci doz aşıdan 3 ay sonra sonra üçüncü doz aşıyı olursa aşı en iyi korumayı sağlar” dedi.

Şahin, dördüncü doz aşının da yeni bir varyant ortaya çıkmasında kullanılabileceğinin altını çizerek, “Eğer gerekli olursa, pandemiyi kontrol altına almak için daha iyi bir yol bulabiliriz” ifadesini kullandı.


YORUMLAR

  • 0 Yorum