UEFA'dan Galatasaray'a para ve taraftar cezası

UEFA, Marsilya ile oynanan maçta yakılan meşaleler nedeniyle Galatasaray'a 50 bin euro para cezası verdi. Sarı-kırmızılı kulüp ayrıca, iki deplasman maçını seyircisiz oynayacak.

UEFA'dan Galatasaray'a para ve taraftar cezası
10 Kasım 2021 - 15:11

Avrupa Ligi Grup maçında Marsilya ile oynanan maçta çıkan olaylar nedeniyle UEFA Kontrol Etik ve Disiplin Komitesi, Galatasaray’a 50 bin Euro para ve iki deplasman maçında taraftara bilet satmaka kararı vermişti. Galatasaray, karara itiraz etti. Ancak UEFA Temyiz Komitesi, Galatasaray'ın şikayetini reddetti.

Buna göre Galatasaray'ın 50 bin Euro'luk para ve iki deplasman maçında taraftarlara bilet satamama cezası onaylandı. Galatasaray ayrıca 8 bin Euro da statta verdiği hasarlar için ceza ödeyecek. 

Galatasaray, grupta oynayacağı Lazio maçıyla beraber ikinci tura yükselmesi durumunda deplasmanda oynayacağı maça seyirci götüremeyecek.

NE OLMUŞTU?
30 Eylül'de yapılan UEFA Avrupa Ligi E Grubu'ndaki Marsilya-Galatasaray maçının 38. dakikasında tribünlerden atılan bir meşale sahaya düştü. Hakem oyunu durdururken; Galatasaray Teknik Direktörü Fatih Terim, Türk taraftarların olduğu tribünün önüne kadar geldi ve sakin olmaları uyarısında bulundu. Terim daha sonra karşılaşmanın hakemiyle konuştu. Kaptan Fernando Muslera da taraftarlara sakin olun işareti yaptı. Tribünlerde de rakip takım taraftarlarının olduğu bölümlere meşale atıldığı görüldü. Tribünlerin sakinleştirilmesinin ardından karşılaşma yaklaşık 7 dakika sonra kaldığı yerden devam etti. Karşılaşmanın ilk yarısına 8 dakika eklendi.

Karşılaşmanın ardından UEFA Disiplin Komitesi çıkan olaylarla ilgili soruşturma başlattı. Soruşturmanın sonunda Galatasaray'a verilen ceza belli oldu. UEFA Kontrol, Etik ve Disiplin Kurulu'nun 18 Ekim'de verdiği karara Galatasaray'ın yaptığı itiraz reddedildi. UEFA Temyiz Kurulu'nun onayladığı karara göre Galatasaray'ın iki UEFA müsabakasında deplasman taraftarları olmayacak. Ayrıca, Galatasaray'a havai fişek yakma ve sahaya fırlatılan nesneler nedeniyle 50 bin Avro para cezası verildi. Marsilya tribünlerinde meydana gelen hasar için 8 bin Avro fatura çıkarken sarı kırmızılar zararların tazmini için 30 gün içinde Marsilya ile iletişime geçmek zorunda.


YORUMLAR

  • 0 Yorum