TÜSİAD'dan iktidara sert sözler! Dolar, faiz ve enflasyon açıklaması

Açıklamaları nedeniyle sık sık AKP ile karşı karşıya gelen TÜSİAD'dan yine sert bir açıklama geldi. TÜSİAD Başkanı Simone Kaslowski, “Enflasyon ile mücadelede gerçekten doğru adımları mı atıyoruz? Bunlar doğru adımlar ise neden enflasyon bu denli şiddetli yükseliyor” dedi.

TÜSİAD'dan iktidara sert sözler! Dolar, faiz ve enflasyon açıklaması
06 Ocak 2022 - 11:04


Türk Sanayici ve İş İnsanları Derneği (TÜSİAD) Başkanı Simone Kaslowski, AKP ile gerginliğe neden olacak yeni açıklamalarda bulundu. 

Koç Üniversitesi – TÜSİAD Ekonomik Araştırma Forumu (EAF) tarafından düzenlenen ‘2022'ye girerken Türkiye ekonomisi’ başlıklı çevrimiçi panelde konuşan TÜSİAD Başkanı Kaslowski, iktidarın ekonomi politikalarını eleştirdi.

"BUNLAR DOĞRU ADIMLAR İSE NEDEN ENFLASYON ŞİDDETLİ YÜKSELİYOR"
Yüzde 36,08 ile 19 yılın zirvesine yükselen enflasyona dair konuşan Kaslowski, “Bu hafta başında ülkemizde açıklanan yüksek enflasyon rakamları da attığımız adımları tekrar gözden geçirmemiz gerektiğini net şekilde ortaya koymakta. Enflasyon ile mücadelede gerçekten doğru adımları mı atıyoruz? Bunlar doğru adımlar ise neden enflasyon bu denli şiddetli yükseliyor” dedi. 

"DOLARİZASYON ARTARAK DEVAM EDİYOR"
Kaslowski, "Dolarizasyon artarak devam ediyor. Kısa vadeli geçici çözümlere yönelirken büyük resmi kaçırmıyor muyuz? Faiz indirimi yaptığımız halde neden piyasa faizleri ya da kredi faizleri düşmüyor? Aksine yükseliyor. Geride baktığımız bu son 3 aylık süreç bize neler öğretti? Zaman çok kıymetli. Ülke olarak bu zamanı daha doğru kullanmamaliyeti artık eskisinden de yüksek." ifadelerini kullandı.

2022'de halen arz yanlı sıkıntılar şiddetli şekilde sürerken dünyanın yeniden önemli bir enflasyon riski ile karşı karşıya olduğuna dikkat çeken TÜSİAD Başkanı, “Ekonomiler ısınıyor. Ve küresel para politikasının var olan risklere verebileceği cevaplar kısıtlı. Dolayısıyla tüm bu politika tasarımlarında süreci öngörmek zorlaşırken, hata yapma riski de artabilir. Ne ülkemizin ne de küresel ekonominin enflasyon riskini azımsamaması gerektiği bir dönemden geçmekteyiz” dedi.

"İKTİSADİ GERÇEKLERLE ÖRTÜŞMÜYOR"
“Ülke olarak odaklanmamız gereken serbest piyasa işleyişine sadık kalarak, verimlilik artışı ile katma değeri yüksek, teknolojiye dayalı, yeşil dönüşümü destekleyen üretim ortamına kaymaktır” diyen Kaslowski, bunun zaten beraberinde ihracat artışını da getireceğini vurguladı.

“Odaklandığımız nokta bugünkü global iktisadi gerçeklerle yeterli ölçüde örtüşmüyor” diyen Kaslowski, şöyle devam etti:

“Uyguladığımız yöntemler bizi temennilerimize ulaştırmadığı takdirde, her seferinde yeni yöntemlerle gelmek veyahut da liberal piyasa işleyişinden ödün vermek mecburiyetinde kalırız. Bu aynı zamanda rekabetçi piyasa işleyişini bozarken verimliliğe de hasar verir. Unutmayalım ki bu yöntemler kısa vadede geçici çözüm sunuyor gibi gözükmekle beraber öngörülebilirliğe de zarar vermekte. Gün sonunda, ekonomide erişmek istediğimiz refah artışından da ülkemizi uzaklaştırmaktadır.”


YORUMLAR

  • 0 Yorum