TÜSİAD'dan hükümete tepki: İktisat bilimi kurallarına hızla dönülmeli

Merkez Bankası'nın faiz kararı sonrası hükümete bir tepki de TÜSİAD'dan geldi. TÜSİAD, "Genel kabul görmüş iktisat bilimi kurallarına hızla dönülmesinin gereği açıktır." denildi.

TÜSİAD'dan hükümete tepki: İktisat bilimi kurallarına hızla dönülmeli
18 Aralık 2021 - 12:34 - Güncelleme: 18 Aralık 2021 - 13:03


AKP'nin yeni ekonomi modeline ve Merkez Bankası'nın faiz kararına tepkiler sürüyor. Türk Lirası'ndaki değer kaybının hız kazanması ve döviz kurlarının tarihi rekorlar kırmasının ardından Türk Sanayicileri ve İş İnsanları Derneği'nden (TÜSİAD) iktidara tepki geldi.

TÜSİAD'dan yapılan açıklamada "Genel kabul görmüş iktisat bilimi kurallarına hızla dönülmesinin gereği açıktır." denildi.

TÜSİAD'ın internet sitesi üzerinden yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi:
"Son dönemde yaşadığımız istikrarsızlıklar sonucunda, denenmekte olan ekonomi programıyla amaçlanan sonuçlara erişilemeyeceği netleşmiştir.

TÜSİAD olarak, bu iktisadi çerçeve çizilmeden evvel de, süreç devam ederken de, erken faiz indirimi ile oluşan politikaların istikrarsızlık yaratacağına dair görüşlerimizi hem kamu kurumları hem de kamuoyuyla pek çok kez paylaştık. Bu sürecin TL’de şiddetli değer kaybı, enflasyonda hızlanma, yatırımları, büyümeyi, istihdamı baskılama ve en önemlisi ülke olarak fakirleşmemizle sonuçlanma riskini vurgulamıştık.

Nitekim, yeni iktisadi tercihler kapsamında atılan adımların ardından güvensizlik ve istikrarsızlık ortamı oluşmuştur. Özellikle yurt içinde dövize olan talebin şiddetli ölçüde yükseldiğini, bunun da var olan tüm ekonomik dengeleri bozduğunu görmekteyiz.

İzlenen ekonomi politikası yalnızca iş dünyası için değil, tüm vatandaşlarımız için yeni ekonomik sorunlar yaratmaktadır. Uzun dönemde de çok daha büyük yapısal problemlere yol açma riski artmıştır. En fazla faydalanması beklenen ihracatçılarımız dahi bu ortamdan zarar görmektedir.

Tüm bunların sonucunda, son dönemde ekonomide oluşan hasarın tespitini yapıp öncelikle serbest piyasa işleyişi çerçevesinde, tüm paydaşların desteğinin alındığı, genel kabul görmüş iktisat bilimi kurallarına hızla dönülmesinin gereği açıktır.

Ülkemizde “kurumsuzlaşma” sorununa daha önce de işaret etmiş, kalkınmamız için gerekli yaklaşımı “Yeni Bir Anlayışla Geleceği İnşa: İnsan, Bilim, Kurumlar” adlı çalışmamız ile kamuoyuyla paylaşmıştık. Ülke ekonomimize fayda sağlayacak, öngörülebilirliğin, yatırım ortamının ve kalkınmanın önünü açacak kural bazlı politikaları hayata geçirmeliyiz. Kurumların ve kuralların kapsayıcı ve etkin şekilde güçlendirilmesi başta olmak üzere atılacak adımlar ülkemizde güven ortamının oluşması için elzemdir.

TÜSİAD olarak bu istikamette atılacak doğru adımlara katkı vermeye hazırız."


YORUMLAR

  • 0 Yorum