Türkiye, sefalet endeksinde 40 ülke arasında 4. oldu!

Türkiye, son verilere dayandırılarak oluşturulan sefalet endeksinde 40 ülke arasında 4. sırada yer aldı. Türkiye'nin üzerinde yer alan 3 ülke; Arjantin, Nijerya ve Güney Afrika oldu.

Türkiye, sefalet endeksinde 40 ülke arasında 4. oldu!
11 Nisan 2021 - 10:45

Koronavirüs salgını nedeniyle işsizlik tüm ülkelerde problem olurken Türkiye'de hem hayat pahalılığı hem de işsizlik büyük sorun. 

İşsizlik oranıyla enflasyon oranının toplanmasıyla oluşan sefalet endeksi'nde Türkiye'nin bulunduğu durum ise gerçeği gözler önüne serdi. Türkiye, sefalet endeksi'nde 40 ülke arasından 4. oldu.

Sözcü'nün haberine göre, İşsizliğin yükselmesiyle geliri olmayanların sayısı artarken, enflasyonun yükselmesi de yaşamın pahalandığını gösteriyor.

East Capital Gelişmekte Olan ve Öncü Piyasalar Yatırım Danışmanı Emre Akçakmak, Uluslararası Para Fonu (IMF), Dünya Bankası ve Bloomberg verilerine dayandırarak gelişmekte olan (emerging) ve sınır (frontier) piyasalar kategorisine giren 40 ülkenin sefalet endeksindeki yerini hesapladı.

TÜRKİYE 29.3 PUAN İLE 4'ÜNCÜ SIRADA
En son açıklanan işsizlik ve enflasyon verilerinin toplamıyla oluşturulan endekste Türkiye 29.3 puan ile Arjantin (51.7), Nijerya (50.6) ve Güney Afrika'nın (35.4) ardından dördüncü sıraya yerleşti. Endeks çoğu ülke için işsizliğin artan fiyatlara göre daha büyük bir tehdit oluşturduğunu da ortaya koydu.

BAHREYN'DE ENFLASYON EKSİDE
40 ülkenin yer aldığı endeksin son sıralarında Bahreyn, Tayland, Katar, Birleşik Arap Emirlikleri ve Umman yer alıyor. Bahreyn, eksi yüzde 3 enflasyon ve yüzde 4.1 işsizlik oranı ile sefalet endeksinde puanı en düşük ülke olurken, Tayland'da enflasyon eksi % 0.1, işsizlik ise yüzde 1.9 oranında seyrediyor.

ENFLASYONDA 3. SIRADAYIZ
2018'den bu yana ağır bir kriz yaşayan Arjantin yüzde 41 enflasyon ve yüzde 11 işsizlik oranı ile sefalet endeksinde birinci sırada. Dünyanın sayılı petrol üreticilerinden biri olmasına rağmen az gelişmişliği ile göze çarpan Batı Afrika ülkesi Nijerya ise yüzde 17.3 enflasyon ve yüzde 33.3 olan işsizlik oranı ile ikinci sırada.

Afrika'nın en zengin ülkesi Güney Afrika yüzde 2.9 enflasyon oranına karşın yüzde 32.5'e ulaşan yüksek işsizlik oranı ile üçüncü sıraya yerleşti. Türkiye ise mart itibarıyla yüzde 16.2'ye çıkan enflasyon ve 2020 sonu itibarıyla yüzde 13.2 olan işsizlik oranı ile dördüncü sırada yer aldı.


YORUMLAR

  • 0 Yorum