Türkiye, konut fiyatlarının artışında Avrupa ülkeleri arasında yüzde 32'yle birinci!

Avrupa İstatistik Kurumu (Eurostat) verilerine göre Türkiye, konut fiyatlarının en fazla yükseldiği ülke oldu. Türkiye’de, konut fiyatları son bir yılda yüzde 32’lik artış ile Avrupa’da birinci sırada yer alırken kira artışında da durum değişmedi. 

Türkiye, konut fiyatlarının artışında Avrupa ülkeleri arasında yüzde 32'yle birinci!
11 Temmuz 2021 - 11:08
Eurostat'ın verilerine göre 2020 ile 2021 arasında Türkiye genelinde kiralar yüzde 9,4 oranında arttı. Konut fiyatlarında olduğu gibi AB ülkeleri arasında en fazla kira fiyat artışının olduğu ülke Türkiye oldu. Avrupa Birliği genelinde ise 2021'in birinci döneminde bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 6,1'lik artış kaydedildi.

Euronews'ten Hüseyin Koyuncu'nun haberine göre, Türkiye'den sonra konut fiyatlarında artışın en çok olduğu ülkeler yüzde 17 ile Lüksemburg, yüzde 15,3 ile Danimarka ve yüzde 12 ile Litvanya oldu. Konut fiyatlarının en az arttığı ülkeler ise yüzde 1 ile İspanya, yüzde 1,4 ile Romanya ve yüzde 1,7 ile İtalya.

ALMANYA 7. SIRADA 
Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın ‘Türkiye’yi kıskandığını’ iddia ettiği Almanya ise, bir yılda yüzde 9,4’lük konut fiyatı artış ile 7. Sırada yer aldı. 

TÜRKİYE, KİRA FİYATLARINDA DA BİRİNCİ SIRADA
Eurostat'ın verilerine göre 2020 ile 2021 arasında Türkiye genelinde yüzde 9,4 oranında gerçekleşen artış ile Avrupa ülkeleri arasında en yüksek kira artışının da Türkiye’de olduğu belirtildi. 

Öte yandan Türkiye'yi yüzde 5'lik artış ile Avusturya, yüzde 4,1'lik artış ile de Letonya takip ediyor.

Türkiye'de kira fiyatları daha çok büyük illerde artarken Bahçeşehir Üniversitesi Ekonomik ve Toplumsal Araştırmalar Merkezi'nin sahibinden.com veri havuzunu kullanarak hazırladığı "Konut Piyasası Görünümü 2021" araştırmasına göre yıllık kira artış oranı İstanbul'da yüzde 35,7, Ankara'da yüzde 20,3 ve İzmir'de yüzde 21,8 oldu. Enflasyondan arındırılmış (reel) kira fiyatları da üç büyük ilde arttı.

YORUMLAR

  • 0 Yorum