Türkiye, emeklisi en fakir ülkeler arasında yer alıyor!

Uluslararası Çalışma Örgütü (ILO), sosyal güvenlik raporunu yayımladı. Emeklisi en fakir ülkeler arasında Türkiye de var. Türkiye'de güvenlik şemsiyesi altında olanların dahi “fakir” durumda bulunuyor. 

Türkiye, emeklisi en fakir ülkeler arasında yer alıyor!
06 Eylül 2021 - 11:26
Uluslararası Çalışma Örgütü'nün (ILO) 1 Eylül'de açıkladığı kapsamlı rapor, Türkiye’nin bulunduğu durumu gözler önüne sererken Türkiye'de güvenlik şemsiyesi altında olanların dahi “fakir” durumda olduğunu gösterdi. Uganda’da ortalama emekli maaşı ülkenin yoksulluk sınırının yüzde 43.5’ine karşılık gelirken Mozambik’te bu oran yüzde 32.7. Türkiye’de ise 21.7 şeklinde. 

Raporda, “Pratikte, bazı ülkelerde sosyal güvenlik destekleri minimum standartlarının da altında kalıyor. Örneğin; birçok ülkede emekli aylıkları, ülkenin yoksulluk sınırının yüzde 50'sinin dahi altında. Bu ülkelerde emekli maaşı ile yaşayan yaşlı kesim, güvence altında olmasına rağmen fakir olarak tanımlanmalıdır” ifadelerine yer verildi.

YÜZDE 21’İN KORUMASI YOK
Raporda, dünyada en azından bir sosyal güvenlik koruması altında olanların oranı yüzde 46.9 olarak açıklandı. Araştırmaya göre Türkiye'de en az bir sosyal güvenlik koruması altında olanların oranı yüzde 79.8 seviyesinde. Bu durum yüzde 21'lik kesimin hiçbir koruma altında olmadığını ortaya koyuyor. Ancak şemsiye altındakilerin de büyük bölümü, aldığı maaş itibarıyla “fakir” tanımlamasına giriyor.

SOSYAL GÜVENLİK KORUMASININ ÖNEMİ ORTAYA ÇIKTI
ILO raporu pandemi ile sosyal güvenlik korumasının öneminin daha da ortaya çıktığını vurguluyor. Rapora göre global hasılanın sadece yüzde 3.6'sı çalışma çağındaki insanların gelir güvenliğini sağlamak için harcanıyor.  Araştırmada ülke grupları bazında sosyal güvenlik için sağlık dışı kamu harcamalarının milli gelire oranı da sıralanmış. Dünya ortalamasında bu oran yüzde 12.9. Yüksek gelirli ülkelerde oran yüzde 16.4'e çıkarken orta gelirli ülkelerde yüzde 8'e kadar iniyor. Düşük gelirli ülkelerde ise bu oran yüzde 1.1 seviyesinde kalıyor.

YORUMLAR

  • 0 Yorum