Türkiye bu operasyonu konuşuyor! İzmir'de MİT'i taklit eden aralarında 2 Savcı ve 4 AKP'li yöneticinin olduğu örgüte operasyon!

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı'nın talimatıyla başlatılan operasyon ülke gündemine bomba gibi düştü. İzmir'de MİT' benzeri bir yapılanma kurarak vatandaşları dolandıran şebekenin içinden görevdeki 2 savcı ve 4 AKP'li yönetici çıktı.

Türkiye bu operasyonu konuşuyor! İzmir'de MİT'i taklit eden aralarında 2 Savcı ve 4 AKP'li yöneticinin olduğu örgüte operasyon!
20 Ocak 2022 - 20:22 - Güncelleme: 20 Ocak 2022 - 20:40


Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı'nın başlattığı soruşturma ülke gündemine bomba gibi düştü. İzmir merkezli bir örgütü tespit eden savcılık uzun süre yapılan incelemeler sonucunda aralarında hala görevde olan savcıların da bulunduğu yasa dışı bir örgütü tespit etti. MİT'i taklit ederek gizli bir yapılanma kuran örgütün içinden daha önce İzmir'de görev yapmış 2 savcı ve 4 tane AKP il yöneticisi çıktı. Örgütün, vatandaşları kandırarak, korkutarak ve davalarına yardımcı olarak milyonlarca lira para topladığı öğrenildi. Paraların ise örgütün içindeki bir savcının hakim olan karısı üzerinden alındığı belirlendi.

DW Türkçe'den Alican Uludağ'ın haberine göre, örgütün üyeleri arasında yer almakla suçlananlar arasında halen görevde olan iki savcı ile AKP İzmir İl Başkanlığı'nın biri yeni, üçü eski olmak üzere dört yöneticisi var. Gizli oluşumun istihbarat örgütü gibi faaliyet yürüttüğü, bu yapıya üye olabilmek için başlangıç olarak 10 bin TL para alındığı tespi edildi.

24 GÖZALTI VAR
son ana kadar gizli tutulan operasyon kapsamında 24 şüpheli gözaltına alındı. Şüpheliler, örgütlü olarak dolandırıcılık ve sahtecilik yapmakla suçlandı. DW Türkçe'nin ulaştığı bilgilere göre, soruşturmanın İzmir ayağında dikkat çeken isimler yer aldı.

AKP İzmir İl Yönetim Kurulu Üyesi Erkan T., eski İzmir İl Başkan Yardımcısı Mustafa G. ile eski Yönetim Kurulu üyeleri İbrahim Öç ve Cüneyt G., savcılığın talimatıyla gözaltına alındı, Ankara'ya getirildi.

Geçen yıl sonuna kadar AKP İzmir İl Başkanlığı'nda Mali ve İdari İşlerden Sorumlu Başkan Yardımcısı olan Mustafa G. operasyon öncesinde Kasım 2021'de sürpriz bir şekilde görevden alınmıştı. Gedikoğlu, bir dönem İzmir'de TMSF tarafından Kavuklar Grup ile Küçükbay Şirketler Grubu'na kayyım olarak atanmıştı. Mustafa G., geçen yıl ağustos ayına kadar kayyım olarak görev yapıyordu. 

VURGUNUN BOYUTU MİLYONLARLA İFDE EDİLİYOR
Şüphelilerin İzmir'de MİT yapılanmasını taklit ederek "gizli bir oluşum" kurdukları ve bu yapıya üyelik için kişilerden 10 bin TL aldıkları öğrenildi. Bir dönem İzmir'de görev yapan iki Cumhuriyet savcısının da bu yasadışı oluşum içerisinde yer aldığı bildirildi.

GÖREVDEKİ SAVCILAR İÇİN HSYK'NIN KARARI BEKLENİYOR
Savcılık, halen Amasya ve Kilis'te görev yapan iki savcıyla ilgili dosyayı soruşturma izni için Hakimler ve Savcılar Kurulu'na gönderdi. Suç örgütünün paraları bir hakimin eşi üzerinde topladıkları belirtilirken toplam paranın en az 5 milyon TL olduğu iddia edildi.

Şüpheliler arasında Gülen yapılanması soruşturması kapsamında ihraç edilmiş bazı askerlerin de bulunduğu öğrenildi.

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, şüphelilerin bankalar üzerinden yaptıkları para transferlerini Mali Suçları Araştırma Kurulu (MASAK) üzerinden incelemeye aldı. Yapılacak inceleme sonucunda "vurgunun" boyutu ortaya çıkacak.

Ankara Emniyet Müdürlüğü'nde tutulan şüpheliler, önümüzdeki günlerde adliyeye çıkarılacak.

FETÖ BORSASI
İzmir'de daha önce de eski AKP İl Başkan Yardımcısı Ahmet Kurtuluş'un içinde yer aldığı bir suç örgütü açığa çıkarılmıştı. Kentte "FETÖ borsası" kurdukları iddia edilen yapının üyeleri arasında Ahmet Kurtuluş'un yanı sıra, eski İzmir İstihbarat Şube Müdürü Kudret D. ve suç örgütü lideri Serkan Kurtuluş'un bulunduğu 69 şüpheli yer almıştı.

İddianamede, Kudret Dikmen'in gözaltına alınacak olan şüphelilerin listesini önceden Ahmet Kurtuluş aracılığıyla çeteye sızdırdığı, çetenin de "MİT'e çalışıyoruz, devlet arkamızda" diyerek listede adı bulunan kişilere ulaşarak tehditle para kopardığı öne sürüldü.

Soruşturma kapsamında tutuklu olan Ahmet Kurtuluş,  "Konuşacağım" dediği bir dönemde tahliye edilmiş ve evinde kendisine polis süsü veren bir tetikçi tarafından öldürülmüştü.


YORUMLAR

  • 0 Yorum