Türkiye, Avrupa'nın çöpünü tekrar alacak!

Türkiye, yurt dışından çöp ithal etmeye devam edecek. 18 Mayıs 2021'de Resmi Gazete'de yayımlanan kararla getirilen yasak kaldırılacak.

Türkiye, Avrupa'nın çöpünü tekrar alacak!
09 Temmuz 2021 - 08:58 - Güncelleme: 09 Temmuz 2021 - 09:06
Adana’da bazı firmaların yurt dışından ithal ettiği plastik çöpleri yol kenarına dökmesiyle ortaya çıkan Türkiye’nin çöp ithalatı, 18 Mayıs’ta Resmi Gazete kararı ile yasaklanmıştı. Sektör temsilcileri ve üç bakanlığın ortak taslak üzerinde anlaşması üzerine yasağın kaldırılması gündeme geldi. 

Taslak kabul edilirse çöp ithalatı yasağı kalkacak ve yerine gelecek yeni uygulama ile firmalara teminat mektubu şartı getirilerek ithal edilen atık limandan fabrikaya gidene kadar çipli sistemle takip edilecek.

Dünya gazetesinden Merve Yiğitcan'ın haberine göre, Ticaret Bakan Yardımcısı Mustafa Tuzcu’nun ev sahipliği yaptığı, Sanayi ve Teknoloji Bakan Yardımcısı Hasan Büyükdede ile Çevre ve Şehircilik Bakan Yardımcısı Mehmet Emin Birpınar’ın yer aldığı toplantıda; Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB), Ankara Sanayi Odası (ASO), Türk Plastik Sanayicileri Araştırma Geliştirme ve Eğitim Vakfı (PAGEV), Plastik Sanayicileri Federasyonu (PLASFED), Plastik Sanayicileri Derneği (PAGDER) ve Geri Kazanım Derneği gibi STK’lardan sektör temsilcileri ile plastik atık ithalatını düzenleyen taslağın son hali istişare edildi.

GERİ DÖNÜŞÜM FİRMALARININ LİSANSLARI GÖZDEN GEÇİRİLECEK
Hazırlanan taslakta sıkı denetim tedbirleri alındığı öğrenildi. Tedbirlerin başında mevcut 1350 geri dönüşüm firmasının tüm lisanslarının yeniden gözden geçirilmesi geliyor.

Atık ithalatında suiistimalin önüne geçebilmek için de teminat mektubu zorunluluğu geliyor. Ton başına 100 TL şartının olacağı iddia edilen teminat mektubu ile aynı zamanda merdiven altı firmaların da engellenmesi planlanıyor.

İTHAL ÇÖPLER, ÇİPLE İZLENECEK
Taslaktaki bir diğer düzenlemeye göre, firmalar daha çevreci geri dönüşüm yapılması için gerekli makine- ekipmanları bulundurmak zorunda olacak.

Bu makinelerin ne olduğuyla ilgili istişareler sonunda bir liste yapıldığı öğrenildi. Önemli bir diğer gelişme ise ithal edilen atığın takibi için tehlikeli atık taşımacılığında Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın kullandığı Mobil Atık Takip Sistemi’ne (MoTAT) ithal plastik atık da dahil edilecek. Böylece ithal plastik atık limandan fabrikaya gidene kadar çipli sistemle takip edilecek.

YORUMLAR

  • 0 Yorum