Türk vatandaşlarına bir zam haberi de turizmden: Yüzde 60 artış!

Türkiye'de birçok alanda gelen zamlara turizmde eklendi. Jolly Yönetim Kurulu Başkanı Mete Vardar, döviz kurundaki artış ve yükselen maliyetler nedeniyle önümüzdeki sezonda iç turizmde yüzde 50-60 fiyat artışı yaşanabileceğini söyledi.

Türk vatandaşlarına bir zam haberi de turizmden: Yüzde 60 artış!
08 Kasım 2021 - 17:04

Reuters'in aktardığına göre Jolly Yönetim Kurulu Başkanı Mete Vardar, turizmde bu sene yabancı ziyaretçi sayısında görülen güçlü artışın önümüzdeki sene de devam etmesini beklediklerini belirterek, bunun da otellerde kapasite sıkıntısı yaratarak özellikle yerli turist için yüzde 50-60'lık fiyat artışlarına neden olmasını beklediklerini söyledi.

Jolly'nin erken rezervasyon kampanyası ile ilgili düzenlenen toplantıda konuşan Vardar, yeni dönemde oluşacak güçlü turizm hareketinde en büyük ilgiyi görecek ülkelerden birinin Türkiye olacağını belirterek, bu nedenle yaz sezonunda yerli turistler için Türkiye'deki otellerde yer bulmanın oldukça zor olacağını, bunun da fiyatlara yansıyacağını söyledi.

Bu yıl Kasım ayı itibarıyla bile erken rezervasyon fiyatlarının geçen yıla göre yüzde 20-25 yukarıda olduğuna işaret eden Vardar, "Bu fiyat artışı sezonda yüzde 50-60’ları bulacak gibi görünüyor. Erken rezervasyon dönemini fiyat ve yer bulma avantajı olarak da değerlendirmek gerekiyor" dedi.

Öte yandan Jolly, önümüzdeki yıldan itibaren operasyonlarına incoming'i (yurtdışından Türkiye'ye turist getirme) de ekleyecek.

Vardar'ın verdiği bilgiye göre, bu kapsamda öncelikle yurtdışında yaşayan Türklere odaklanmayı planlayan Jolly, cirosunun yüzde 9-10'unu yurtdışı misafirlerden elde etmeyi hedefliyor.

Vardar Jolly'nin cirosu ile ilgili bir bilgi vermedi. Ancak Vardar'ın verdiği bilgiye göre bu yıl yurtiçi otel satışlarında 2019'a göre kişi sayısında yüzde 30, ciroda ise yüzde 80 artış yakalayan şirket 2022 yılında ise yüzde 60 ciro artışı öngörüyor.

 


YORUMLAR

  • 0 Yorum