Türk-İş'ten fahiş fiyat genelgesi

Türk-İş Genel Başkan Ergün Atalay, Türk-İş'in 81 ildeki teşkilatlarına, illerindeki fahiş fiyatları genel merkeze bildirmeleri yönünde genelge gönderdi. Atalay ise "Döviz kuru yükselirken art arda üç-beş fiyat etiketi değiştirenler, kurun düşüşünü görmezden geliyor. İşçi, memur, emekli, dar gelirli fiyatların aynı hızda düşmesini bekliyor." dedi.

Türk-İş'ten fahiş fiyat genelgesi
25 Aralık 2021 - 13:26


Türk-İş Genel Başkanı Ergün Atalay, döviz kurlarındaki düşüşün ardından 81 ildeki teşkilatlarına, fahiş fiyatlar için genelge gönderdi. 

Yazılı açıklama yapan Atalay, "Döviz kuru yükselirken art arda üç beş fiyat etiketi değiştirenler, kurun düşüşünü görmezden geliyor. İşçi, memur, emekli, dar gelirli fiyatların aynı hızda düşmesini bekliyor." dedi.

"FİYATLAR YETKİLİ KURUMLARLA PAYLAŞILACAK"
Atalay, “Konfederasyonumuz, kamuoyundaki beklentiyi desteklemekle beraber fiyatların güncellenmemesine karşın nasıl ki gerektiğinde üretimden gelen gücünü kullanıyorsa, tüketimden gelen gücünü kullanarak bu konunun yakın takipçisi olacaktır” dedi.

Türk-İş’in 1987 Aralık’tan bu yana her ay düzenli olarak gıda harcaması tutarını ve buradan hareketle ‘Açlık ve Yoksulluk Sınırı Araştırması’nı yaptığını anımsatan Atalay, şöyle devam etti:

“Bu araştırmada hesaplamaya temel alınan gıda maddelerinin fiyatları, Konfederasyonumuzca piyasadan, market ve semt pazarlarından doğrudan düzenli olarak tespit ediliyor. Bu niteliğiyle bağımsız olan araştırmamızın yanında, Konfederasyonumuza bağlı 34 sendika, 442 Şube ile 20 bine yakın temsilci ve yöneticilerimizi dayanışmaya çağırıyoruz ve 81 ilde fiyatlardaki gelişmelerini il temsilcilikleri ile Genel Merkezlerimize ivedilikle bildirmelerini istiyoruz. Sonraki süreçte bu verileri yetkili kişi ve kurumlarla paylaşacağız.”


YORUMLAR

  • 0 Yorum