Türk Hava Kurumu turizme yöneldi: Yaşlı zengin turistlerden para kazanmaya çalışacak

Orman yangıları sırasında uçakların çürümeye terk edilmesiyle tepki çeken Türk Hava Kurumu, rotasını turizme çevirdi. THK Kayyum Başkanı Abdullah Kaya, "Çok varlıklı yaşlı turistler güzel koyları, tarihi noktaları havadan gezmek istiyor. Karain'de başlamıştık şimdi Selçuk'ta devam genişletmek istiyoruz" dedi.

Türk Hava Kurumu turizme yöneldi: Yaşlı zengin turistlerden para kazanmaya çalışacak
21 Aralık 2021 - 13:27


Kurban derisi toplama yetkisi 2013 yılında elinden alınan ve yangın söndürme uçakları çürümeye terk edilerek ısrarla kullanılmayan Türk Hava Kurumu (THK), yeni gelir modelleri geliştirerek ayakta kalmaya çalışıyor.

AKP’li eski bakan Cenap Aşçı’nın Kayyum Heyeti Başkanlığı görevinden istifa etmesinin ardından yeni Kayyum Heyeti Başkanı Abdullah Kaya, gelir elde etmek için rotayı turizme çevirdi.

Eskişehir-İnönü, İzmir-Efes, Antalya-Karain ve Erzincan’daki eğitim merkezlerinde daha aktif olmayı planladıklarını söyleyen Kaya, “Gerçekten olması gereken bu tür merkezlerin tüm sportif havacılığa gönül verenlerin buluşma noktası olması ve onlara hizmet sunması. Biz bunun için çalışıyoruz. Bu noktada bütün buradaki hava araçlarını mümkün olduğunca yeniledik. İnşallah ilerleyen süreçte tecrübe amaçlı bir seferlik uçuşlar için gelecek gençlerimize de buraları açmak istiyoruz ve tüm sportif hava kulüpleriyle de iş birliği içerisinde buraların yoğun olarak kullanılmasını istiyoruz” diye konuştu.

EĞİTİM MERKEZİ VE HAVAALANLARINI TURİZME AÇACAKLAR
Kaya, havaalanlarını ve havacılık eğitim merkezlerini turizme açıp daha aktif olmasını planladıkları da ifade ederek, “Bu sene bunun tecrübelerini aşağı yukarı 1,5 yıldır sivil havacılıkla yürüterek, Karain’de de başlattık. Selçuk Havalimanı’mızda da devam etmek istiyoruz. Şöyle bir proje başlattık; gerçekten Türkiye turizm merkezi ve her geçen gün turist sayımız artıyor. Ancak turist başına gelirimiz istediğimiz noktalarda değil. Çok varlıklı yaşlı turistler coğrafi olarak güzel koyları, tarihi noktaları havadan gezmek istiyorlar. Biz bunlara yönelik havadan küçük uçaklarla turlar başlattık. Ama bu konuda da Devlet Hava Meydanları İşletmemiz ile görüşmelerimizi sürdürüyoruz. Çünkü bunun olabilmesi için havada adeta bir otobanın tanımlanması gerekiyor. Yani kuleyle bağlantının minimum ihtiyaç olarak ortaya çıktığı bir rota belirlenmesi gerekiyor. İnşallah bunları da yaptığımızda Türkiye Kapadokya’daki balon veya Babadağ’daki yamaç paraşütü gibi yeni bir sektöre de Türk Hava Kurumunun öncülüğünde kavuşacak” dedi.


YORUMLAR

  • 0 Yorum