Türk aşısı, 'TÜRKOVAC'ın önceliği Afrika ülkelerinde!

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Afrika Birliği Komisyonları Başkanı Musa Faki Mahamat ile yaptığı görüşmede, Türk aşısı hazır olduğunda önceliğin Afrika ülkelerinde olduğunu belirtti. Bakan Çavuşoğlu, Almanya'da yapılan seçimlerde, Türk kökenli milletvekillerinin artışına da, "Türk kökenli milletvekili sayısının da arttığını ve bugüne kadar en yüksek noktaya geldiğini görüyoruz. Sayı 18’e çıktı bundan da ayrıca memnuniyet duyduk” sözleriyle değindi.

Türk aşısı, 'TÜRKOVAC'ın önceliği Afrika ülkelerinde!
30 Eylül 2021 - 16:07 - Güncelleme: 30 Eylül 2021 - 16:42
Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Afrika Birliği Komisyonu Başkanı Musa Faki Mahamat ile Bakanlığın Fatin Rüştü Zorlu Toplantı Salonu'nda ortak basın toplantısı gerçekleştirdi.

Bakan Çavuşoğlu, “Bizim Afrika’ya yaklaşımımız Afrika’nın sorunlarına Afrikalı çözümler bulmalı ilkesine dayanıyor. Kalkınma çabalarına destek olmayı, aramızdaki kültürel, ticari ilişkileri artırmayı hedefliyoruz” dedi.
 

AŞI HAZIR OLUNCA ÖNCELİK AFRİKA ÜLKELERİNDE
TÜRKOVAC aşısı hazır olduğunda Afrika’nın aşının öncelikli olarak Afrika ile paylaşılacağını belirten Bakan Çavuşoğlu, “Diğer aşıya ulaşamayan ülkelere de aynı şekilde en az gelişmiş ülkelere de bu aşının ulaşılması için gayret sarf edeceğiz. En son BioNTech firmasıyla Afrika ülkelerinin, Ruanda’nın Afrika’da ortak üretim yapma çalışmalarında bizde arabuluculuk yaptık destek verdik. İnşallah Uğur Şahin hocamızla beraber yapılan görüşmelerin olumlu neticelenir. Biz de Türkiye olarak buna katkı sağlamaya hazırız” ifadelerini kullandı.


Türk firmalarının Afrika ülkelerinde aktif olduğunu belirten Bakan Çavuşoğlu, “Bugün firmalarımızın hayata geçirdiği projelerin toplam değeri 70 milyar doları geçti. Farklı ülkelerde gerçekten iş insanlarımız çok önemli projeleri hayata geçiriyorlar ve gururumuz oluyorlar. Kurumlarımız, sivil toplumumuz ve iş dünyamızla kıtanın her noktasında kalkınma faaliyetlerini destekliyoruz. Afrika kıtasıyla toplam ticaretimiz 2003 yılında 5.4 milyar dolardı. Bugün ise 25 milyar doların üstünde. Pandemiye rağmen bu rakam artıyor. Hedefimiz 50 milyar dolara ulaşmaktır. Bu yönde Afrika ülkeleriyle ve Afrika Birliği ile çalışmalarımızı devam ettireceğiz” diye konuştu.

 

YORUMLAR

  • 0 Yorum