TÜİK'in yapısı değişti, 'Huzur Hakkı' ödemesi ikiye katlandı!

Açıkladığı verilerin doğruluğu ve güvenirliği tartışılan TÜİK'in yapısı değişti. Erdoğan'ın imzasıyla yayımlanan karara göre TÜİK, Hazine ve Maliye Bakanlığı'na bağlı kurum olmaktan çıkartılarak, ilişkili kuruluş yapısına döndü.

TÜİK'in yapısı değişti, 'Huzur Hakkı' ödemesi ikiye katlandı!
30 Haziran 2021 - 11:25

Açıkladığı enflasyon ve işsizlik rakamlarının doğruluğu halk tarafından tartışılan TÜİK'in yapısı değiştirildi. Erdoğan'ın imzasıyla yayımlanan yeni kararnamede, "Kurum, Hazine ve Maliye Bakanlığı'na bağlıdır" ve "Başkan bakana karşı sorumludur" ifadeleri kaldırıldı. TÜİK, bakanlıkla ilişkili kuruluş haline getirildi. Ayrıca "Huzur Hakkı" ödemesi ikiye katlandı.

BAKAN ELVAN, KONSEYDEN ÇIKARILDI
Erdoğan tarafından imzalanan 76 numaralı Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi’ndeki, “Kurum, Hazine ve Maliye Bakanlığı’na bağlıdır” ibaresi kaldırıldı, TÜİK, Hazine ve Maliye Bakanlığı’yla “ilişkili” kurum haline getirildi.

Yeni düzenlemeyle, “Başkan, Bakana karşı sorumludur” ibaresi de silindi. Başkan yardımcıları dışındaki personeli atama yetkisi TÜİK Başkanı’na verildi. TÜİK Konseyi başkanlığı Maliye ve Hazine Bakanı’ndan alınarak TÜİK Başkanı’na verildi.

HUZUR HAKKI AYDA 4'E ÇIKTI!
Yeni kararnameyle, TÜİK danışma kurullarında, özel ihtisas komisyonlarında ve inceleme araştırma gruplarında görev yapanların huzur hakkına da zam yapıldı. Ayda en fazla iki defa ödenen ücretlerin ayda en fazla dörde çıkarılmasına karar verildi.


YORUMLAR

  • 0 Yorum