TÜİK, 'göç istatistiklerinin' yayınlanmasını erteledi!

Son dönemde sık sık gündem olan Türkiye'ye kaçak girişler tartışma konusuyken TÜİK, 16 Temmuz günü yayımlanması planlanan göç istatistiklerini de ertelediğini duyurdu.

TÜİK, 'göç istatistiklerinin' yayınlanmasını erteledi!
14 Temmuz 2021 - 12:16 - Güncelleme: 14 Temmuz 2021 - 12:52
Türkiye'ye Van, Ağrı ve Hakkari sınırlarından her gün binlerce Afganistan, Pakistan ve Bangladeş uyruklu kaçak bir şekilde girmeye devam ediyor. Son günlerde sık sık görüntülenen ve AYKIRI tarafından gündeme getirilen kaçak girişler tartışılırken TÜİK'ten dikkat çeken bir karar geldi.

TÜİK, bugün yaptığı açıklamada 2020 Uluslararası Göç İstatistikleri verilerinin yayımlanmasının belirsiz bir tarihe ertelendiğini açıkladı. TÜİK, gerekçe olarak idari kayıtlardan üretilmekte olan istatistiklere ilişkin çalışmaların henüz tamamlanamamış olmasını gösterdi.

TÜİK'ten yapılan açıklamada, "Ulusal Veri Yayınlama Takvimine göre 16 Temmuz 2021 tarihinde saat 10:00'da yayımlanması planlanan Uluslararası Göç İstatistikleri, 2020 haber bülteni, idari kayıtlardan üretilmekte olan istatistiklere ilişkin çalışmaların henüz tamamlanamamış olması sebebiyle ileri bir tarihe ertelenmiştir. Kamuoyuna saygıyla duyurulur" denildi.

TÜİK, 2020 yılı ölüm istatistiklerini de aynı gerekçe ile belirsiz bir tarihe ertelemişti.

BAKANLIK “ALGI YARATMAYA ÇALIŞMAYIN” DEMİŞTİ 
Doğu hudutlarından kaçak giriş yapanların görüntülerine her geçen gün yenisi eklenmeye devam ederken hiçbir önlem alınmamasına tepki gösterilmiş ve Bakanlık “Sınır güvenliği olmadığı şeklinde algı yaratmaya çalışılıyor” açıklaması yapmıştı.


YORUMLAR

  • 0 Yorum