TÜİK Başkanı Sait Erdal Dinçer, Kemal Kılıçdaroğlu'na neden randevu vermediğini açıkladı!

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) Başkanı Sait Erdal Dinçer, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’na neden randevu vermediğini açıkladı.

TÜİK Başkanı Sait Erdal Dinçer, Kemal Kılıçdaroğlu'na neden randevu vermediğini açıkladı!
27 Aralık 2021 - 08:54


CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'na randevu vermemesi ve binaya almamasıyla gündeme gelen Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) Başkanı Sait Erdal Dinçer, olaylar hakkında sessizliğini bozdu. Dinçer, Kılıçdaroğlu’na neden randevu vermediğini açıkladı.

"Kurumu siyasi tartışmaların bir parçası haline getirmek istemedim” diyen Dinçer, “Bu kurum siyasetten uzak, tartışmalardan uzak kalıp, ülkenin en kritik verilerini üretmeli. Çok hayati bir iş bu. Görüşmeme nedenimiz budur" ifadelerini kullandı.

Habertürk’ten Kemal Öztürk’e konuşan TÜİK Başkanı Dinçer, TÜİK’e yönelik şeffaflık eleştirilerine, “Tam tersi. Her şeyimiz çok açık, net ve gizlenecek hiçbir şeyimiz yok” diye yanıt verdi.

Dinçer, Kılıçdaroğlu’nun görüşme talebini geri çevirmesiyle ilgili olarak da, “Kurumu siyasi tartışmaların bir parçası haline getirmek istemedim. Bu kurum siyasetten uzak, tartışmalardan uzak kalıp, ülkenin en kritik verilerini üretmeli. Çok hayati bir iş bu. Görüşmeme nedenimiz budur” dedi. Dinçer şunları kaydetti:

“Biz aslında Aralık ayı içinde kurumu basına ve konu uzmanlarına açmayı planlıyorduk. Hatta alternatif enflasyon ölçen Prof. Veysel Ulusoy ve ekibini de davet edecektik. Kendisiyle görüştüm. Zaman planlaması yapıyorduk. Sonra da ekonomi ve finans yazarlarını, uzmanları davet edecektik. Fakat Sayın Kılıçdaroğlu’nun aniden talebi tüm bu çalışmaları ertelememize neden oldu. Ben gerçekten hayatım boyunca hiç siyasetle uğraşmadım. Tüm hayatım akademi. Kurumu da siyasi tartışmaların parçası olmaması için korumaya çalıştım. Belki sonuçları farklı oldu. Ancak niyetim kurumu dışa kapatmak asla değildir.”


 


YORUMLAR

  • 1 Yorum