TTB'den aşı açıklaması: endişe veya tedirginliğe gerek yok

Türk Tabipler Birliği (TTB) Merkez Konseyi, BioNTech/Pfizer aşılarının bazılarında son kullanma tarihi geçtiği iddialarıyla ilgili açıklama yaptı. TTB'den yapılan açıklamada medyaya yansıyan haberler nedeniyle herhangi bir tedirginlik veya endişe duyulmaması gerektiğini belirtildi.

TTB'den aşı açıklaması: endişe veya tedirginliğe gerek yok
19 Aralık 2021 - 11:42

Türk Tabipler Birliği (TTB), Türkiye'deki bazı BioNTech/Pfizer aşılarının bazılarının üzerindeki son kullanma tarihinin geçmiş olduğu şeklinde medya ve sosyal medyada haberler çıkması üzerine bir açıklama yaptı.

Konu hakkında Paul Erlich Enstitüsü tarafından; “10 Eylül 2021 tarihinden önce üretilip etiketlenen Biontech mRNA aşıları da dahil olacak şekilde söz konusu tüm aşıların raf ömrü üretim tarihinden itibaren 9 (dokuz) aya çıkarılmıştır” açıklaması yapıldığını, Sağlık Bakanlığı'nın da bunu kamuoyuna duyurduğunu belirtti.

"ENDİŞE VEYA TEDİRGİNLİK DUYMAYA GEREK YOK”
Sözcü'de yer alan habere göre tüm dünyada hızla yayılan Omicron varyantı nedeniyle aşının çok daha büyük önem taşıdığına dikkat çekilen açıklamada şöyle denildi; “Halkımızın aşı yaptırma konusunda herhangi bir endişe veya tedirginlik duymasına gerek yoktur. Dünyada olduğu gibi ülkemizde de hızla yayılan Omicron varyantı ile beraber aşının önemi daha da artmıştır.

TTB olarak Sağlık Bakanlığı'nı aşı konusunda halkımızı gereksiz tereddütlere yol açacak ve aşı karşıtlarına koz verecek durumlara meydan vermemesi konusunda uyarıyoruz. Aşılama ile ilgili gerekli düzenlemeler ve kampanyalar, Sağlık Bakanlığı tarafından zaman yitirilmeksizin yapılarak ölümler engellenmelidir.”


YORUMLAR

  • 0 Yorum