TRT'de şaşkına çeviren anlar: seccadede 'şeytan' aradılar!

TRT'de Alişan'ın sunduğu programda izleyenleri şaşkına çeviren anlar yaşandı. Program esnasında seccadede 'şeytan' arandı. Konuk olan ilahiyatçı Prof. Dr. Ali Akpınar, "Burada kasıt var, bunda namaz kılmak mekruhtur" açıklamasında bulundu.

TRT'de şaşkına çeviren anlar: seccadede 'şeytan' aradılar!
11 Mart 2022 - 16:54 - Güncelleme: 11 Mart 2022 - 17:15


TRT 1'de yayınlanan 'Alişan ile Hayata Gülümse' programında şaşkına çeviren anlar yaşandı. Program esnasında bir seccade motifinde 'şeytan' görüntüsü arandı. Konuk olan ilahiyatçı Prof. Dr. Ali Akpınar ile Alişan, bir motif için 'şeytan 'benzetmesi yaptı.

Birkaç farklı seccadedeki motiflerin şeytanı tasvir ettiğine ikna olan iki isim, motifleri yorumladı.

İlahiyatçı Prof. Dr. Ali Akpınar, "İslam'a göre manzara, deniz resminde sakınca yok ama hayvan ve insan gibi canlı resimlerini evlerimize asmaktan da uzak duracağız. Hele hele ibadet ettiğimiz yerlerde, halılarda olsun, seccadelerde olsun, elbiselerimizde olsun uzak duracağız. Şimdi seccadelere bunlar konuyor." ifadelerini kullandı.

"İSKELET GİBİ ŞEYTAN"
Program sunucusu ise Alişan, seccade üzerindeki motifi göstererek, "Bunu çok fazla seccadede görüyoruz ama buradan bakınca şeytan gibi. Bu baya iskelet gibi şeytan" dedi.

"BURADA KASIT VAR"
İlahiyatçı Akpınar ise, "Böyle bir seccadede namaz kılmak caizdir ama mekruhtur. Bunlara karşı dikkatli olmamız lazım. Burada kasıt var. Müslümanlara nasıl sızabilir? Şeytan fitliyor birilerini. İnsanlar da şeytanın emrinde bunları yapıyorlar. Bunlar namazımızın sevabını azaltan şeylerdir." diye konuştu. Alişan'ın yorumu ise "Tehlikeli seccadeler" oldu.


YORUMLAR

  • 1 Yorum
  • ismet
    2 ay önce
    seccadede motif kabe resmi olmaz camilerdeki halilar yine aynı sade olması lazım diyanet evvela merkzi vaaz denen yoz uygulamadan vaz geçmeli derhal acilen