Trafikte geçiş üstünlüğü tanınan siyasiler dikkat çekti, bir tek o isim bu hakkı kullanmadı!

Türkiye'de birçok siyasetçiye ve kurum başkanlarına yıllar içinde "Trafikte geçiş üstünlüğü" hakkı verildiği öğrenildi. Geçiş üstünlüğü tanınanlar arasında Diyanet, İletişim Başkanı, YÖK Başkanı ve yüksek yargı üyeleri yer aldı. Geçiş üstünlüğü hakkını kullanmayan tek isim ise eski Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer oldu.

Trafikte geçiş üstünlüğü tanınan siyasiler dikkat çekti, bir tek o isim bu hakkı kullanmadı!
05 Eylül 2021 - 09:32
AKP Milletvekili Zeynep Gül Yılmaz'ın trafik polislerine ağır hakaretler ederek, "Ben Milletvekiliyim, geçiş üstünlüğüm var" demesinin ardından trafikteki öncelikler tartışma konusu oldu. Yıllar içerisinde çıkarılan yasa ve yönetmelikler sayesinde birçok siyasetçiye ve kurum başkanlarına “Geçiş üstünlüğü hakkı’’ tanındı.

1200'ü milletvekillerine ait  polis, ambulans ve itfaiye araçları için getirilen geçiş üstünlüğü hakkı, yıllar içinde katlanıp genişledi. Trafikte, Diyanet, Devlet Arşivleri, Milli Saraylar, İletişim, Bütçe Başkanı ile YÖK Başkanının araçlarının bile geçiş üstünlüğü var. Kural ihlali yapsalar da ceza yazılamıyor.

GEÇİŞ ÜSTÜNLÜĞÜNE SAHİP KİŞİLER
Sözcü'den Deniz Ayhan'ın haberine göre, 24 Aralık 2019'da Karayolları Trafik Kanunu'nda değişikliğe gidildi. TBMM üyelerine ait araçlar trafikte geçiş üstünlüğüne sahip oldu. Milletvekillerinin araçlarına, “mavi-kırmızı” ışıklı uyarı işareti (çakar) takabilmesi de yasal hale getirildi. Vekillerin kullandığı iki aracın plakası, Emniyet Genel Müdürlüğü'nün sistemine kaydediliyor, trafik polisleri de bu plakaları sorgulayabiliyor. Polis, jandarma, itfaiye ambulans araçlarının yanı sıra, hükümlü ve tutuklu nakil araçları da geçiş üstünlüğünden yararlanıyor. TBMM Başkanı, Cumhurbaşkanı yardımcıları, TBMM'de en çok üyeye sahip birinci ve 2. siyasi parti grup başkanları, Eski Cumhurbaşkanları, Anayasa Mahkemesi Başkanı, Yargıtay Birinci Başkanı, Danıştay Başkanı, Sayıştay Başkanı, Bakanlar, TBMM Başkanvekilleri, TBMM'de grubu bulunan siyasi partilerin genel başkanları, TBMM üyeleri, Yükseköğretim Kurulu Başkanı, Genelkurmay Başkanı, Diyanet İşleri Başkanı geçiş üstünlüğüne sahip.

VEKİLLERE YAZILAN CEZAYI TBMM ÖDÜYOR!
24 Aralık 2019'da Karayolları Trafik Kanunu'nda değişikliğe göre milletvekili araçlarına ise ceza yazılsa dahi, para cezasını TBMM ödüyor. Çıkarılan yeni kanuna göre vekil araçları durdurulmuyor. Vekilin içinde bulunduğu araç da kayıtlarda görünsün ya da görünmesin, TBMM üye kimliğini göstererek yoluna devam edebiliyor. Trafik polisleri de bu plakaları sorgulayabiliyor. Trafik Kanunu'ndaki bu değişiklik ise tartışma çıkarıyor.

GEÇİŞ ÜSTÜNLÜĞÜNÜ KULLANMAYAN TEK İSİM!
Trafikte geçiş üstünlüğü hakkı olduğu halde bunu kullanmayan tek bir isim 10. Cumhurbaşkanı Ahmet Necet Sezer oldu. Trafik kurallarına uydu. 5-6 kez kırmızı ışıkta beklemesi medyada haber olmuştu.

Sezer son olarak 2007'de görevinden ayrılırken Yaşar Büyükanıt ve Erdoğan'a yaptığı ziyaretlere giderken de makam aracı ile kırmızı ışıkta durmuş, vatandaşın takdirini toplamıştı. Sezer, Ankara Çayyolu'nda oturan bir arkadaşını ziyarete de, randevu saatinden sonra gidince arkadaşı “Kırmızı ışığa takıldınız?'' esprisi yapmıştı.

 

YORUMLAR

  • 0 Yorum