Trafik ve toplu taşıma Alzheimer riskini çoğaltıyor!

Danimarka'da bilim insanlarının yaptığı bir araştırmadan çıkan sonuç dikkat çekti. 100 binden fazla deneğin yer aldığı araştırmaya göre trafik ve toplu taşımaya bağlı gürültüler, Alzheimer ve bunama gibi hastalıkların riskini artırıyor.

Trafik ve toplu taşıma Alzheimer riskini çoğaltıyor!
09 Eylül 2021 - 14:56

Danimarka’da birçok üniversiteden bilim insanlarının bir araya gelerek yaptığı araştırmada, trafik ve toplu taşımaya bağlı gürültülerin, Alzheimer gibi zihin ve hafıza hastalıklarının riskini artırdığı ortaya çıktı. Araştırmada, 103 bin 500 deneğin yer aldığı ifade edildi.

Sözcü'nün haberine göre, bu denekler üzerinde yapılan incelemeler sonucunda, trafik ve toplu taşımaya bağlı gürültülere ortalama 10 yıllık maruz kalma durumunda, zihin ve hafızaya bağlı hastalıkların riskinin arttığı belirtildi.

10 YIL MARUZ KALINAN TRAFİK...
Yayınlanan makalede, “Çalışma, 31 bin 219’u Alzheimer hastalığı, 8 bin 664’ü vasküler (damar tıkanıklığı) demans ve 2 bin 192’si Parkinson hastalığı ile ilişkili 103 bin 500 demans tanıları konmuş kişiyi içermektedir. Bu ülke çapındaki çalışma, ortalama 10 yıl maruz kalınan trafik ve toplu taşıma gürültüsünün tüm demans ve demans alt tiplerinin, özellikle Alzheimer hastalığının daha yüksek riski ile ilişkili olduğunu ortaya çıkardı” denildi.


YORUMLAR

  • 0 Yorum