Toprak Mahsulleri Ofisi, hububat zamlarını geri aldı: Ekmek zamlanacaktı

Toprak Mahsulleri Ofisi (TMO), 2 Ocak'ta duyurduğu hububat zammı kararından geri döndü. TMO, 1 milyon 220 bin ton hububatı gelen tepkiler üzerine eski fiyattan satacağını duyurdu.

Toprak Mahsulleri Ofisi, hububat zamlarını geri aldı: Ekmek zamlanacaktı
06 Ocak 2022 - 14:15


Toprak Mahsulleri Ofisi, Ocak ayında zamlı olarak satışa sunduğu 1 milyon 220 bin ton hububatı gelen tepkiler üzerine eski fiyattan satacağını duyurdu. TMO'nun zam kararının ardından ekmek fiyatlarına zam yapılması gündeme gelmişti.

TMO’nun internet sitesinde yayımlanan açıklamada, yapılan zamların yem ve ekmek fiyatlarında da artışa neden olacağı kaygısıyla geri alınıp, eski fiyatların geçerli olacağına işaret edildi.

Birkaç gün önce buğday, arpa ve mısırdan oluşan toplam 1 milyon 220 bin ton hububat ürününü ton başına 450 ile 700 TL aralığında zamlı fiyatla satışa sunulacağını duyuran TMO, geri adım atmış oldu.

ESKİ FİYATLAR DEVAM EDECEK
Yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“Her yıl olduğu gibi 2022 Ocak’ta da TMO satış fiyatlarında güncelleme yapılarak, ilgili un ve ekmek sektörleri ile paylaşılmıştır. Ancak yapılan bu fiyat değişikliği bahane edilerek ekmek fiyatlarında yüksek oranda artış yapılması gerektiği gibi kamuoyunda yanıltıcı değerlendirmeler ve iç piyasa hububat fiyatlarındaki gerilemeler de dikkate alınarak;

• TMO'nun 2022 Ocak ayı hububat satışlarına 2021 Kasım ve Aralık fiyatlarıyla devam edilmesi kararı alınmıştır.

• Bu kapsamda ekmeklik buğday satışlarına önceki aylarda olduğu gibi 2 bin 650 TL/ton, ekmeklik un satış fiyat taahhütlerine 185-200 TL/çuval, arpa satışlarına 2 bin 50 TL/ton, mısır satışlarına ise 2 bin 500 TL/ton fiyatlarla devam edilecektir.”


YORUMLAR

  • 1 Yorum
  • İbrahim yavuz
    1 hafta önce
    Bu ülkede sadece ekmek mi yeniyor.peyni zeytin tereyağ yumurta iğneden ipliği herşey zam üstünü zam .marifetmiş gibi ekmek zam yok haberi yapıyorsun.