Toplantı ve gösteri yürüyüşü yönetmeliği değişti, Resmi Gazete'de yayımlandı

Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri yönetmeliğinde değişiklik yapıldı. İçişleri Bakanlığı, Danıştay kararıyla "Vatandaşın günlük yaşamını zorlaştırmayacak" ifadesini, "Vatandaşların günlük yaşamını aşırı ve katlanılamaz derecede zorlaştırmayacak" şeklinde değiştirdi.

Toplantı ve gösteri yürüyüşü yönetmeliği değişti, Resmi Gazete'de yayımlandı
24 Mayıs 2022 - 10:05


Danıştay 10. Dairesi'nin 2020 yılında verdiği karar, İçişleri Bakanlığı tarafından 2 yıl sonra uygulamaya konuldu. Resmi Gazete'de yayımlanan kararla birlikte Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri yönetmeliğinde değişiklik yapıldı.

Yönetmelikte, “Vatandaşların günlük yaşamını zorlaştırmayacak” ibaresi,  “Vatandaşların günlük yaşamını aşırı ve katlanılamaz derecede zorlaştırmayacak” şeklinde değiştirildi. Ayrıca, "Vatandaşların günlük yaşamını zorlaştırmayacak” ibaresi de yürürlükten kaldırıldı.

İşte İçişleri Bakanlığı’nın bugün yayımladığı yönetmelik değişikliği: 
Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanunu’nun Uygulanmasına Dair Yönetmelikte Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik

Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanununun Uygulanmasına Dair Yönetmeliğin 3 üncü maddesinin birinci fıkrasının (a) bendinde yer alan “ve vatandaşların günlük yaşamını zorlaştırmayacak” ibaresi,  “vatandaşların günlük yaşamını aşırı ve katlanılamaz derecede zorlaştırmayacak” şeklinde değiştirilmiş, (ç) bendinde yer alan “ve vatandaşların günlük yaşamını zorlaştırmayacak” ibaresi yürürlükten kaldırılmıştır.


loading...

YORUMLAR

  • 0 Yorum