Tokyo Olimpiyat Oyunları'nda Buse Naz Çakıroğlu ve Busenaz Sürmeneli finale çıktı

Türkiye, Tokyo Olimpiyat Oyunları'nda tarihimizde bir ilki başardı. Milli boksörümüz Buse Naz Çakıroğlu, yarı final maçında rakibini mağlup ederek finale yükseldi. Kadınlar boks tarihimizde ilk kez finale çıktık. Yine Milli boksörümüz Busenaz Sürmeneli de finale çıktı. Türkiye, kadınlar boksta 2 madalyayı garantiledi.

Tokyo Olimpiyat Oyunları'nda Buse Naz Çakıroğlu ve Busenaz Sürmeneli finale çıktı
04 Ağustos 2021 - 09:30
Tokyo 2020 Olimpiyat Oyunları'nda Türk rüzgarı esti. 51 kiloda mücadele eden boksörümüz Buse Naz Çakıroğlu, ve 69 kiloda dövüşen boksörümüz Busenaz Sürmeneli oynadıkları yarı final maçlarını kazanarak finale yükseldiler.

51 kg yarı final maçında Buse Naz Çakıroğlu, Tayvanlı Hsiao-Wen Huang'ı 5-0 yendi. Busenaz Sürmeneli ise 69 kg yarı finalde Hintli Lovlina Borgohain’i 5-0 mağlup etti.

Olimpiyatlarda kadınlar boksta ilk kez finale yükselen Türk sporcu olan ve madalyayı garantileyen Buse Naz Çakıroğlu, finalde Bulgar rakibi Stoyka Krasteva ile 7 Ağustos Cumartesi günü TSİ ile 08.15'te karşılaşacak. Busenaz Sürmeneli ise, finalde Çinli Gu Hong ile 7 Ağustos Cumartesi günü TSİ 09.15’te altın madalya için mücadele edecek.

"ÇOK İNANDIK, İSTEYECEĞİZ, ÇOK İSTEYECEĞİZ!"
Mücadelenin ardından TRT Spor’a konuşan Buse Naz Çakıroğlu, “Çok inandık, buradan altın madalya alarak gitmek istiyoruz. Son bir adım. Dün akşam hocayla yürüyüş yaparken konuştuk. İsteyeceğiz, çok isteyeceğiz. 12 yıldır verdiğim bir mücadele var. Finalde elimden geleni yapacağım. Rakibim en son 54 kiloda dünya şampiyonu oldu. Benim için çok önemli bir galibiyet. Her rakibe karşı farklı oynamaya çalışıyorum. Bazen oyun tutturmak zor oluyor, neticede rakip de plan kuruyor. Bugün tuttu. Herkese teşekkür ediyorum. Umarım olacak, güzel sonuçlanacak” dedi.

BUSENAZ SÜRMENELİ: “BİR ÖLÜR BİN DİRİLİRİZ"
69 kiloda finale yükselen Busenaz Sürmeneli ise, ring dışında yürürken kameraya seslendi ve “Bekle Türkiye’m, o madalya gelecek bize. Ülkemize gelecek. O yangınları da çıkaranlar, bir ölür bin diriliriz” ifadelerini kullandı. Verdiği röportajda da benzer şeyler söyleyen Busenaz, “Çok mutluyum. 13 senedir sabah, akşam, gece, gündüz bunun için çalışıyoruz. Yemek yemiyorum , ne biliyim çalışıyorum psikolojik sıkıntılar, sakatlanıyorum. Her şey burası için. 7’sinde yapacağım maç için. Biz hazırız, hazır geldik buraya. Ben Türkiye’me inşallah altın madalya getirmek istiyorum. Dualarını eksik etmesinler. Bir de Türkiye’de üzücü olaylar var. Sadece beklesinler. Bir ölürüz biz, bin diriliriz. Hiç problem yok o yüzden. Sadece Türk’ü biraz hafife alıyorlarlar galiba ama Türkler bir ölür, bin dirilir. Onları biraz da tebessüm ettirebileceksem ne mutlu bize” dedi.
 

YORUMLAR

  • 0 Yorum