Tıp fakültelerinin kontenjanı mı artırılacak? YÖK'ten açıklama

Yükseköğretim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Erol Özvar, tıp fakülteleri kontenjanlarına ilişkin açıklama yaptı. Özvar, "Tıp fakültelerinde kontenjanlar yeterli. Artırmak gibi bir gündemimiz, müzakeremiz yok" dedi.

Tıp fakültelerinin kontenjanı mı artırılacak? YÖK'ten açıklama
21 Mart 2022 - 15:00


YÖK Başkanı Prof. Dr. Özvar, basın mensuplarıyla kahvaltıda bir araya geldi. Özvar, hastanelerdeki doktor açığı ve tıp fakülteleri kontenjanları hakkında konuştu.

Özvar, hastanelerdeki doktor açığının giderilmesi için çalışmaları olup olmadığının sorulması üzerine, şu ifadeleri kullandı:

“Şu anda eğitimin hızlandırılması konusunda bir çalışmamız yok. Eğitim hızlandırılması kaliteyi düşürebilir. Tıp eğitiminde biz kaliteden ödün vermeyiz. YÖK olarak sağlık alanındaki kalite birinci önceliğimiz ama şu olabilir; uzmanlık, TUS sınavlarında, imkanlar ölçüsünde bazı kontenjanların sayıları, üniversitelerin, eğitim-öğretim ve uygulamalarını aksatmayacak, bozmayacak şekilde artırılabilir.

Bunun dışında tıpta hızlı bir eğitim yoluyla doktorluk yapabilmek mümkün değil. Tıp eğitimi sabır istiyor. Tıp kontenjanlarımızın gerçekten yeterli düzeyde olduğunu ifade edebilirim. Şu anda kontenjanları artırmak gibi bir gündemimiz, müzakeremiz yok. İlk 45-50 binde öğrenci alan bir sistemimiz var, bunu genişletmek gibi bir gündemimiz yok; ama ihtisasta bazı yeni kolaylıklar sağlanabilir, diye düşünüyoruz. Yurt dışından öğrenci getirmek gibi bir gündemimiz de yok. Tam aksine yurtdışından bizim eğitimimize ciddi bir talep var. Türkiye’de çok kaliteli bir tıp eğitimi veriliyor.

Devlet hastanelerinde ‘araştırma’ statüsünde uzmanlık yapan hekimlerimiz var. Bu hekimlerimiz ihtiyaç duyulan alanlarda çalıştırılabilir ya da yönlendirilir."


YORUMLAR

  • 0 Yorum