Thodex'te yeni gelişme: Firari CEO Faruk Fatih Özer, şikayetçilere para gönderiyor

Kripto para borsası Thodex üzerinden binlerce kişiyi dolandırdıktan sonra yurt dışına kaçan Faruk Fatih Özer'e ilişkin yeni gelişmeler yaşanıyor. Özer'in mağdurlara para gönderdiği ve 2 milyon TL'lik ödeme yaptığı ifade edildi.

Thodex'te yeni gelişme: Firari CEO Faruk Fatih Özer, şikayetçilere para gönderiyor
14 Mart 2022 - 13:17


Kripto para borsası Thodex'ten binlerce kişinin dolandırıldığı iddiasında yeni gelişmeler yaşandı. Thodex'in avukatı Sevgi Erarslan, firari CEO Faruk Fatih Özer'in bazı mağdurların parasını ödediğini söyledi.

Ödeme alan bazı mağdurların şikayetlerini geri çektiğini belirten Erarslan şöyle konuştu:
"MASAK raporlarını bekliyorduk. MASAK raporları geldi. Bu kapsamda zararları gidermeye başladık. Kripto piyasası risk piyasasıdır. Ve risk piyasasında da bir hack’lenme durumu söz konusu olduğunda sistemin kapatılması olağandır. Bu kapsamda müvekkilde bunu yapmak durumunda kalmıştır. Dolayısıyla ortada dolandırıcılık kastının varlığını gerektirir bir durum bulunmamaktadır."

373 MAĞDURA ÖDEME YAPILDI
Sözcü'den Sevgi Begüm Yavuz'un haberine göre Erarslan'ın açıklamaları şöyle:
"Biz zaten bu yüzden mağdurların zararlarının karşılanması gerektiği şeklinde bir uzlaşmaya vardık. MASAK raporları geldi, raporlar doğrultusunda yaklaşık 1 hafta içerisinde 373 mağdurun toplam zararını giderdik. 373 mağdurdan zararları büyük olanlar şikayetlerinden vazgeçti.

Bir mail adresi paylaşacağız. Bu mail adresinden zararları olan, mağdur olan kişilerin kimlik bilgileri ve zarar bedellerini bizlere bildirmesini istiyoruz. Bu bilgilendirmeleri de avukatları vasıtasıyla yapmalarını tercih ederiz. Çünkü savcılığımız çok titiz bir soruşturma gerçekleştirdi, fakat zamanımız yok. Tutuklamaya dair süreler de doluyor. Soruşturma da gizli olduğu için daha fazla bilgi veremiyorum.

BÜTÜN ZARARI GİDERMEK İSTİYORUZ
"Süremiz çok kısıtlı, 1-2 hafta içerisinde bütün zararları gidermek istiyoruz. Bütün mağdurlardan talebim, bu bilgilendirmeleri yaparken toplu bir şekilde yapılanlara ve meblağsı yüksek olanlara öncelik verilecek. Bir öncelik sırası yapılacak ve iddianame düzenlenene kadar bu öncelik sırasına göre, zararlar giderilmeye başlanacak. Şimdiye kadar 373 tane mağdurun zararı giderildi. Lütfen bize ‘erarslanhukukvedanısmalı[email protected]' adresinden ulaşın. Lütfen bu adrese zararlarınızı bildirin.

Faruk Fatih Özer 22 Nisan 2021’de sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, yatırımcı ile görüşmelerde bulunmak için yurt dışına çıktığını, birkaç gün içerisinde Türkiye'ye döneceğini öne sürmüştü. 391 bin kişinin kullandığı tahmin edilen kripto borsasında 2 milyar dolardan fazla vurgun yapıldığı tahmin ediliyor. En son izine Arnavutluk'ta rastlanan Özer hakkında İnterpol tarafından çıkartılan kırmızı bültenle birlikte arama çalışmaları devam ediyor.

Müşteki avukatlarından Sinan Keskin, yurt dışında firari bulunan şirketin CEO’su Faruk Fatih Özer’in ve Thodex şirketinin avukatının kendisiyle irtibata geçtiğini ve uzlaşmaya gitmek istediklerini söyledi.

Şikayetten vazgeçmeyenler için Faruk Fatih Özer hakkında soruşturmanın devam edeceğini vurgulayan Avukat Keskin, “Ama birçok mağdur da uzlaşma anlamında olumlu bakıyor sürece. Olumlu bakmayanlar için de süreç devam edecektir. Geçen hafta itibariyle sadece 8 kişinin zararı giderildi. Bunların zarar miktarı da yaklaşık 2 milyon civarında. Bunlar banka hesaplarına yattı, biz de ofisimiz olarak teyit ettik bankaya yattığını” dedi.


YORUMLAR

  • 0 Yorum