Temel Karamollaoğlu'ndan 6'lı masaya mesaj: Yönetim ittifakı oluşturulmalı

Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu, 6'lı masaya mesaj göndererek yönetim ittifakının oluşturulması gerektiğini söyledi. Karamollaoğlu "Bunu şimdi başaramazsak, seçimlerden sonra yapılması güçleşir" ifadelerini kullandı.

Temel Karamollaoğlu'ndan 6'lı masaya mesaj: Yönetim ittifakı oluşturulmalı
19 Haziran 2022 - 17:01


Saadet Partisi Lideri Temel Karamollaoğlu,  AKP’den ayrılan iki grupla (DEVA Partisi ve Gelecek Partisi) altılı masanın oluşturulduğunu belirterek, “Şimdiden bir yönetim ittifakı oluşturulmazsa yarın seçimlerden sonra bunu oluşturmak zaman alır” dedi.

Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu, İzmir’in Bayraklı ilçesinde partisinin düzenlediği etkinlikte muhtarlarla bir araya geldi.

“Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi”nin Türkiye’ye gelmemesi için dört siyasi parti olarak bir araya geldiklerini kaydeden Karamollaoğlu şunları dile getirdi:

“Artık kanaatlerin değiştiğini zannediyorum. Bundan dolayı da iktidar partisinden ayrılan 2 grupla birlikte 6’lı bir masa oluşturuldu. Seçime giderken aslında ben seçimlerden önce bir koalisyon görüşmesinin olamayacağını her zaman söylüyordum ama işler, şartlar değişti. Şimdiden bir yönetim ittifakı oluşturulmazsa yarın seçimlerden sonra bunu oluşturmak zaman alır veya mümkün olmaz. O halde biz bir araya gelelim, ülke meselelerini görüşelim, seçime belli konularda ittifak etmiş olarak gidelim, süratle bu sistemi değiştirelim.”

“ASGARİ MÜŞTEREKLERDE BİRLEŞMEK MECBURİYETİNDEYİZ”
Her siyasi partinin kendi politikaları olduğunu dile getiren Karamollaoğlu, “Eğer biz seçim öncesi de olsa bir koalisyon oluşturuyorsak asgari müştereklerde birleşmek mecburiyetindeyiz. Şu anda 6’lı masa dediğimiz masanın yaptığı bundan ibaret.” dedi.

“PROTOKOL İMZALAYACAĞIZ”
Karamollaoğlu, katıldığı bir TV programında altılı masanın gelecek toplantısında komisyonlar kurulacağını belirterek, “alışmalar neticesinde de 6’lı masa başkanları olarak bir karar vereceğiz. Bir bakıma koalisyon protokolü hazırlanıyor diyebiliriz” demişti.
Saadet Partisi lideri, bakanlık dağılımına ilişkin ise şunları dile getirmişti:
“Belki partiler arasındaki bakanlık dağılımı için biraz erken olur. Neden? Her şeye rağmen mecliste, hangi partinin ne kadar milletvekiliyle temsil edileceği henüz belli değil. Ama takribi bir kanaat doğabilir. Bunun neticesinde işler nasıl yürütülecek, cumhurbaşkanlığı kendi fonksiyonunu nasıl yerine getirecek, bakanlıklar nasıl çalışacak, siyasi partiler bu çalışmalarda nasıl bir rol oynayacak bunlar konuşulacak”
loading...

YORUMLAR

  • 0 Yorum