TCDD, trenlerdeki 'kadın yanı' uygulamasını sonlandırdı!

TCDD, hızlı trenlerde uygulanan "Kadın yanı" yasağını kaldırdı. Artık yeni uygulamayla birlikte trenlerde kadın ve erkek yolcular yan yana yolculuk yapabiliyor.

TCDD, trenlerdeki 'kadın yanı' uygulamasını sonlandırdı!
31 Ağustos 2021 - 11:11

TCDD, uzun yıllardır hızlı trenlerde kadın ve erkeklerin yan yana oturmasını yasaklamıştı. Yıllardır uygulanan "Kadın yanı" yasağı kaldırıldı. Artık yeni uygulamayla birlikte kadın ve erkek yolcular yan yana oturabiliyor. Ancak kadın yolcular, "Cinsiyet" seçeneğinin kaldırılmamasından şikayetçi.

T24'ten Eray Görgülü'nün haberine göre kadın yolcular, erkeklerin bilerek tek kadın yolcunun yanını seçtiğini belirterek, uçaklardaki gibi cinsiyet belirtilmeksizin bilet alınabilmesini istedi.

Ankara-Eskişehir arasında 2009 yılında hizmet vermeye başlayan hızlı trende yıllardır uygulanan "kadın yanı" yasağı sonlandırıldı. TCDD, hızlı tren hatlarının açılmasından sonra birlikte bilet almayan kadın ve erkek yolcuların yan yana oturmaması için uygulamayı başlatmıştı. Yeni uygulamayla yolcular, istediği boş koltuğu seçebiliyor.

ERKEKLER "KADINIM" DİYE BİLET ALDI
Ancak koltuk seçimi sırasında cinsiyetin görülebilmesi başka bir sorunu ortaya çıkardı. Kadınlar, erkeklerin “tek kadın” yolcunun olduğunu görünce bilerek yanındaki boş koltukları seçtiğini ya da cinsiyetini “kadın” olarak işaretleyerek, yanına kadınla yolculuk yapmak isteyen bir başka kadının oturmasını sağladıkları şikayetinde bulundular. TCDD yetkililerinin bu ve benzeri olaylarla ilgili inceleme başlattığı öğrenildi.

Önceki uygulama eşlerle ilgili de soruna neden olmuştu. Eşler birlikte bilet alamayınca TCDD yetkilileri sorunun çözümü için bir “terminal kişi” görevlendirmişti. Gişe memuru, bilet satışı öncesinde, eşin beyanını ilgili kişiye iletiyordu ve kadın yolcunun yanındaki koltuk açılıyordu. TCDD yetkilileri önceki uygulamaya ilişkin eleştirilerle ilgili olarak, "Uygulama erkekler için de geçerli. Bir erkeğin yanında boş koltuk olduğunda, bilet almak isteyen kadınsa erkeğin kendisine sorulur ve bilet ona göre verilir" açıklamasını yapmıştı.

 


YORUMLAR

  • 0 Yorum