Tarım politikası çöktü: "4 kilo patates 1 tane maske ediyor"

Türkiye'nin tarım politikası siyasette sık sık tartışılırken çiftçilerde isyan etti. Niğde Bozköylü bir çiftçi deposunda beklettiği patatesi 30 kuruşa sattığını söyledi. Çiftçi, "Markette maske 1 lira yani 4 kilo patates bir maske ediyor" dedi.   

Tarım politikası çöktü: "4 kilo patates 1 tane maske ediyor"
23 Mart 2021 - 11:11

Türkiye'nin uyguladığı tarım politikasındaki yanlışlık sürekli siyasetçiler arasında tartışılırken çiftçilerde isyan ediyor. Niğde Bozköylü çiftçi deposunda beklettiği patatesi 30 kuruşa sattığını belirterek, "Markette maske bir lira yani 4 kilo patates bir maske ediyor" dedi.

CHP Niğde milletvekili Ömer Fethi Gürer Niğdeli çiftçilerin patates depolarını ziyaret etti. Gürer, "2020 yılında çiftçiler patates sökümlerini yaptıklarında tüccar 60 kuruş vermiş, maliyeti 1 lira olan patatesi almamıştı. Çiftçi patatesini depoladı. Ancak geçen sürede tüccar alım yapmadığı gibi fiyatlar da neredeyse daha aşağı düştü. Niğde yılda 830 bin ton patates üretiyor. 25 kuruşa patatesi satamıyorlar. Büyük kentlerde de vatandaş patatesi 2 liraya alıyor. Demek ki tüketici de mağduriyet yaşıyor, üretici de…" dedi.  

Bir patates üreticisi de, “Dün 30 kuruşa verdim. Ama 20 ton verdiğim patatesten 10 ton da ıskarta çıkardılar. Yani 4 kilo patates bir maske ediyor. Giriyoruz bir markete bir maske 1 lira" dedi.


YORUMLAR

  • 1 Yorum
  • MUZOBAY
    4 hafta önce
    NE BEKLİYORDUN BİR LİRAYA SATIP SOFRAYA 6 LİRAYA GELMESİNİ Mİ SİZİ GİDİ PAT-ATESCİLER SİZİ 50 MASKE 10-15 TL ARASINDA DEĞİŞİYOR